Zainab Salbi

, Founder & CEO, Women for Women International

Zainab Salbi çeşitli ödüller kazanmıştır: “Dünyayı Değiştiren 25 Kadın” – People Dergisi; “100 Önde Gelen Global Düşünür” – Foreign Policy Dergisi; “İş Dünyasındaki En Yaratıcı 100 Kişi” – Fast Şirketi (2016) ve “Dünyadaki En Etkili Birinci Arap Kadını” – Arabian Business (2017). Çok satan kitapların yazarıdır ve TV programlarına konuk olmaktadır. 23 yaşındayken Uluslararası Kadınlar için Kadınlar Örgütünü kurmuştur.

Uluslararası Kadınlar için Kadınlar Örgütünün CEO’su olduğu 1993 – 2011 yılları arasında, bu örgüt başlarda 30 kadına yardım ederken, 420.000’den fazla kadına yardım eder hale gelmiştir; ve savaştan sağ çıkan kadınlara 100 milyon dolardan fazla yardımda bulunmuştur. Zainab, Amerika’da prime time’da yayınlanan (Şubat 2018), #Me Too, Now What? adlı beş bölümlük bir dizi olan PBS Şovunun genel yayın yönetmeni ve sunucusudur.

The Zainab Salbi Project adlı bir AOL ve Huffington Post yapımı ve TLC Arabistan’da yayınlanan The Nida Show da kendisine aittir. Kitapları ise şöyledir: İki Dünya Arasında: Tiranlıktan Kaçış: Saddam’ın Gölgesinde Büyümek, Dünyanın Öteki Yanı ve Bilseydin Önem Verirdin. Ekim ayında yayınlanması planlanan yeni kitabının adı ise “Özgürlük İçten Gelen Bir İştir”dir. Halihazırda New York Times’ta yayınlanan “Dünyadaki Kadınlar”ın editörlüğünü yapmaktadır.