Prof. Ivo Josipovic

, Former President, Croatia

Ivo Josipović, 2010 ile 2015 tarihleri arasında Hırvatistan’ın Başbakanlığını yapmıştır. Siyasetçi kimliğiyle uzlaşma, Avrupa, insan hakları ve yolsuzlukla mücadele konularına eğilmiştir.

Başkanlık görevini yürütmeden önce, üniversite profesörü (Uluslararası Ceza Hukuku, Ceza Yargılaması), Meclis üyesi ve bestecidir. Uluslararası ceza hukuku, ceza yargılaması ve insan hakları konularında birçok kitap ve 85 adet bilimsel makale yayınlamıştır.

Müzik Akademisinde armoni eğitimi vermektedir. Orkestralar (senfonik, özel) ve solo sanatçılar için, Hırvatistan’ın önde gelen sanatçıları ve yabancı sanatçılar tarafından icra edilmiş ve CD’ye kaydedilmiş yaklaşık 60 adet bestesi bulunmaktadır. Dünyanın en büyük çağdaş müzik festivallerinden olan Zagreb Müzik Bienali’nin direktörüdür ve Hırvatistan Besteciler Birliği’nin genel sekreteridir.

Josipovic, Immanuel Kant Üniversitesi (Kaliningrad) ve İstanbul Üniversitesi’nden fahri doktora ünvanı almıştır. İnsan hakları, evrensel birlikçilik ve sanat alanlarındaki çalışmalarından dolayı hem yerel hem de uluslararası prestijli ödüllere layık görülmüştür. Takdir ve madalyaların yanı sıra, Avrupa Birliği’nden Avrupa Tolerans Madalyası, sanat dalında Premio Galileo 2000 Ödülü ve Avrupa Yayıncılar Birliği Büyük Ödülünü almaya hak kazanmıştır.