José De Gregorio

, Former President, Central Bank of Chile

José De Gregorio, Şili Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde Profesör olarak görev almakta, aynı zamanda Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü’nde dışarıdan kıdemli araştırmacılık yapmaktadır. 2007 ile 2011 tarihleri arasında Şili Merkez Bankasının Müdürlüğünü yapmıştır. Önceden 2003 yılında Müdür Yardımcılığı yapmıştır; 2001’den bu yada Bankanın Yönetim Kurulu üyesidir. 2000 ve 2001 yıllarında, De Gregorio, Ekonomi, Madencilik ve Enerji birleşik portföylerinin bakanlığını üstlenmiştir. En son yayınlanan kitabının adı Latin Amerika, Global Mali Krizi Nasıl Savuşturdu (PIIE, 2014)’tür.

Birçok özel, finansal ve finansal olmayan şirketin yönetim kurulu üyesidir ve bazı yatırım fonlarına danışmanlık vermektedir.

1997 ile 2000 yılları arasında, profesör ünvanıyla Şili Üniversitesi Uygulamalı Ekonomi Merkezi Yüksek Lisans programlarının başkanlığını yürütmüştür. Ayrıca Latin Amerika’da ekonomi üzerine doktora programını tamamlamış, aynı sıralarda Meksika’da ITAM, Torcuato di Tella Üniversitesi ile Arjantin’deki Şili Üniversitesi’nde öğrenim görmüştür. 1994 ila 1997 yılları arasında Şili Maliye Bakanlığında ekonomik politikalardan sorumlu koordinatör olarak görev yapmıştır. 1990 – 1994 yılları arasında, Uluslararası Para Fonu araştırma departmanında ekonomist olarak çalışmıştır. IMF ve Dünya Bankası misafir öğretim üyesi, Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü misafir araştırmacı ve UCLA Anderson Okulu profesör olarak görev yapmaktadır.

İş hayatı boyunca birçok kez onurlandırılmış ve ödül kazanmıştır; bu ödüllerden bazıları şöyle: Financial Times editoryel grubu üyesi The Banker tarafından verilen “2008 Yılı Latin Amerika’da Yılın Merkez Bankacısı.” Universidad de Chile Mezunlar Derneği – Endüstri Mühendisliği tarafından verilen 2007 Yılı Ayrıcalıklı Endüstriyel Mühendis” ödülü ve 2011 yılında El Mercurio gazetesi tarafından verilen “Yılın Ekonomisti” ödülü.

Şili Üniversitesi inşaat mühendisliği mezunudur, masterını aynı üniversitenin mühendislik bölümünde yapmıştır. Eğitimi sırasında en iyi mezun anlamına gelen “Marcos Orrego Puelma” ödülünü almıştır. 1990 yılında MIT Ekonomi bölümünde doktorasını tamamlamıştır. Maliye politikası, döviz kurları, uluslararası finans ve ekonomik büyüme gibi konular hakkında üç adet kitap ve yüzden fazla makale yayınlamış; bu makaleler çeşitli uluslararası akademik incelemelerde ve kitaplarda yayınlanmıştır. Birçok akademik derginin editöryel kurullarında üye ve hakem olarak görev almıştır. Aynı zamanda Latin Amerika ve Karayip Ekonomi Birliği (Lacea) İcra Kurulu üyesidir.