Dr. Duvvuri Subbarao

, Former Governor of RBI

Dr. Duvvuri Subbarao, beş yıl boyunca (2008 – 13) Hindistan Merkez Bankası’nın Müdürlüğünü yürütmüş; dönemi Eylül 2013’te sona ermiştir.

Öncesinde ise, Dr. Subbarao Hindistan Devleti Finans Sekreteri (2007 – 08) ve Başbakanlık Ekonomi Danışmanlığı Konseyi Sekreteri (2005 – 07) olarak görev almıştır.

Dr. Subbarao, 1972 yılında Hindistan Ulaştırma Servisine (IAS) katılmış, aynı yıl yüksek rekabetin olduğu sivil kamu hizmetleri giriş sınavını başarıyla geçmiştir. Devlet memuru olarak, Andhra Pradesh yönetimindeyken birçok pozisyonda çalışmıştır ve Hindistan federal devletinde kamusal finans yönetimi alanında ulusal ve alt ulusal seviyede deneyim kazanmıştır.

Dr. Subbarao Dünya Bankası’nda Baş Ekonomist olarak görev almış (1994 – 2004), burada gelişmekte olan ülkelere kamusal finans reformları hakkında danışmanlık yapmıştır.

Dr. Subbarao, Kharagpur’da bulunan Hindistan Teknoloji Enstitüsü Fizik bölümünden olmuş; bölümünü birincilikle tamamlamıştır. Kanpur’da bulunan Hindistan Teknoloji Enstitüsü’nde de Fizik masterı yapmıştır. Ohio Eyalet Üniversitesi Lisansüstü Bölümüne katılmış ve Ekonomi alanında master yapmıştır. Daha sonra ise Kamusal Finans üzerinde çalışmalar yapmak için MIT’e katılarak Humphrey Üyesi olmuştur. Doktorasını Andhra Üniversitesi Ekonomi bölümünde tamamlamıştır; tez başlığı “Alt Ulusal Seviyede Mali Reformlar” şeklindedir. Merkez Bankasındaki görev süresince, büyümekte olan piyasalar çerçevesinden bakıldığında, merkez bankası meselelerinin örnek lideri konumuna yükselmiştir.

Dr. Subbarao, an itibariyle Singapur Ulusal Üniversitesi Ayrıcalıklı Misafir Araştırmacısı olarak görev yapmaktadır.