Daniel Kottke

, IoT Smarthome Entrepreneur and First Apple Employee

Daniel Kottke, New York dışında bulunan Pelham NY’de büyümüş, 1972 yılında Portland OR’de bulunan Reed Üniversitesi’ne gitmiştir. Burada birinci sınıftayken Steve Jobs ile arkadaş oldu. İki arkadaş 1974 yılında Hindistan’a gidip 4 ay orada kaldılar ve 1975 yılında Oregon’da bulunan AllOneFarm çiftliğindeki elma hasadına katıldılar.

1976 yılında, Kottke Apple Bilgisayar firmasının ilk çalışanı oldu. Steve Jobs’ın Kaliforniya Cupertino’da bulunan garajında Apple-I’larını oluşturuyor ve test ediyordu.

Kendisi alaylı bir mühendisti ve Apple’da 8 sene boyunca çalıştı. Apple II ve Apple III üzerinde çalıştı; orijinal Macintosh ekibinin ortak tasarımcısıydı.

Sonrasında Kottke, birçok yeni girişimin çeşitli bölümlerinde çalıştı. 1998 yılında hukuk fakültesini bitirdi ve 1997-2001 yılları arasında Vertical Networks firmasında telekom mühendisi olarak çalıştı. Son zamanlarda ise gayri menkul geliştirme projelerinde çalışıyordu; bu sayede IoT akıllı ev sahasına giriş yaptı. Halihazırdaki gizli girişimi, çok kiracılı / toplu konut / yaşlı bakım piyasaları için akıllı ev çözümleri oluşturmayı amaçlamakta. Ayrıca şu anda 3 adet kriptolu para birimi girişimine danışmanlık yapmaktadır.