Daniel Bahr

, Former Federal Minister of Health, Germany

Daniel Bahr, Allianz Özel Sağlık Sigortası Yönetim Kurulu üyesidir. Satış, dağıtım ve hasar yönetiminden sorumludur. Allianz şirketine Kasım 2014 tarihinde katılmıştır.

Daniel Bahr, 2014 yılında, Washington’da bulunan Amerikan İlerleme Merkezi Kıdemli üyesi ve Ann Arbor’daki Michigan Üniversitesi Kamu Sağlığı Okulu’nda Misafir Öğretim Görevlisi olmuştur.

Mayıs 2011 ile Aralık 2013 tarihleri arasında Almanya’da federal sağlık bakanı görevine atanmıştır. Daha önceleri, 2009 yılında Alman hükumetine katılmış, federal sağlık bakanına bağlı parlamenter eyalet sekreterliği görevini yürütmüştür.

Bakanlıkta görevliyken, sağlık sektöründe birçok reformun yapılmasını sağlamıştır. Bakan olarak görev alırken başlıca öncelikleri tıbbi ürün piyasasında reformların yapılması ve sağlık sistemine sürdürülebilir finansman sağlanmasıydı. Almanya’da organ bağışına yeni bir sistem getiren kanser kayıt sistemini geliştirmiş ve uzun süreli bakım sigortasına ruhsal hastalığı olan insanların tedavisini de eklemiştir.

Almanya Parlamentosu Bundestag’a ilk kez 2002 yılında seçilmiştir. 2002 ila 2005 yılları arasında, demografik kalkınma, uzun süreli bakım ve engelli politikaları konularında, Bundestag’ta bir parlamento grubu olan Özgür Demokratik Parti FDP’nin sözcülüğünü yapmıştır. 2005 ila 2009 yılları arasında, FDP parlamenter grubunun sağlık politikası alanında sözcülüğünü yapmıştır. Daha sonra 2010 – 2012 yılları arasında Kuzey Rhine – Westphalia’da FDP eyalet başkanlığını yürütmüştür. 1994 – 2004 yılları arasında Genç Liberallerin federal başkanlığını yapmış, FDP Federal Yürütme Kurulu üyeliği görevini yürütmüştür.

Daniel Bahr, ekonomi alanında lisans yapmış; Muenster’de bulunan Westfaelische-Wilhelms Üniversitesi’nde uluslararası sağlık ve hastane yönetimine ağırlık veren iş yönetimi konusunda MBA’ini tamamlamıştır. Siyasi kariyerine adım atmadan önce, Schwerin ve Hamburg’da bulunan Dresdner Bank AG’de (şimdiki adıyla Commerzbank AG) çalışmıştır.