Anders Aslund

, Senior Fellow, Atlantic Council

Anders Åslund, Atlantik Konseyi kıdemli başkanıdır ve Georgetown Üniversitesinde Misafir Profesör olarak görev yapmaktadır. Rusya, Ukrayna ve Doğu Avrupa’daki ekonomik politikaların önde gelen uzmanlarından bir tanesidir. Dr. ÅSlund, başta Rusya (1991-94) ve Ukrayna (1994-97) olmak üzere, birçok hükümete ekonomik danışmanlık yapmıştır. Varşova’da bulunan Sosyal ve Ekonomik Araştırma Merkezi Danışma Konseyi başkanıdır ve Finlandiya Bankası Geçiş Ekonomileri Enstitüsü Bilimsel Konseyi’nin de başkanlığını yürütmektedir.

Birçok kitap yayınlamıştır; piyasada 14 adet kitabı bulunmaktadır. Yayınlanan son kitapları ise şöyle: Simeon Djankov, Avrupa’da Büyüme Zorluğu (OUP, 2017) ve Ukrayna: Yapılan Yanlışlar ve Yapılacak Düzeltmeler (2015). Kapitalizm Nasıl İnşa Edildi (CUP, 2013) ve Rusya Kapitalist Devrimi (2007) yayınlanan diğer kitapları arasındadır. Aynı zamanda 16 kitabın editörlüğünü üstlenmiştir. Kitapları 12 dile çevrilmiştir.

Çalıştığı merkezler şöyle sıralanabilir: Peterson Enstitüsü Uluslararası Ekonomi Bölümü, Carnegie Uluslararası Barış Vakfı, Brookings Enstitüsü ve Woodrow Wilson Merkezi’nde bulunan Kennan İleri Seviye Rus Çalışmaları Enstitüsü. Stockholm Ekonomi Okulu’nda profesör olarak görev yapmaktadır ve Doğu Avrupa Ekonomi Bilimi Stockholm Enstitüsü’nün kurucu direktörüdür. Kuveyt, Polonya, Cenevre ve Moskova’da İsveç diplomat olarak görev yapmıştır. Doktorasını Oxford Üniversitesi’nden almıştır.