13 MART 2015, CUMA

08:40 – Ali Babacan / T.C. Başbakan Yardımcısı

 • Ali Babacan

 • Ali Babacan / T.C. Başbakan Yardımcısı

  1967 yılında Ankara’da doğdu. 1985’te Türk Eğitim Derneği Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi’ni birincilikle bitirdi. 1989 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden üniversite birincisi olarak mezun oldu. 1990 yılında Fulbright bursunu kazanarak, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Northwestern Üniversitesi Kellogg School’da İşletme dalında Yüksek Lisans (MBA) yaptı. 1992-1994 yılları arasında, ABD’de finans sektörünün üst düzey yöneticilerine danışmanlık yapan özel bir şirkette çalıştı. 1994-2002 yılları arasında, Ankara’da özel sektörde iş hayatını sürdürdü. 2001 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Kurucu Üyesi olarak siyasete adım attı ve Parti’nin Merkez Karar ve Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi. 22, 23 ve 24. Dönem Ankara Milletvekili oldu. 58. ve 59. T.C. Hükûmetlerinde “Ekonomiden Sorumlu” Devlet Bakanı olarak görevlendirilmesinin yanı sıra, 3 Haziran 2005 tarihinde, Avrupa Birliği ile müzakereleri yürütmek üzere Başmüzakereci olarak atandı. 60. T.C. Hükümeti’nde önce Dışişleri Bakanı, ardından yapılan bir değişiklikle Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı; 61. T.C. Hükümeti’nde “Ekonomik Konularda Genel Koordinasyondan Sorumlu” Başbakan Yardımcısı olarak görevlendirildi. 62. T.C. Hükümeti’nde de “Ekonomik Konularda Genel Koordinasyondan Sorumlu” Başbakan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Babacan, evli ve üç çocuk babasıdır.

  x

   

09:20 – LİDERİN GLOBAL AJANDASI

 • Ümit Nazlı Boyner

 • Haluk Dinçer

 • İbrahim Çanakçı

 • Begümhan Doğan Faralyalı

 • Mark Coombs

 • Gökhan Öğüt

 • Hakan Binbaşgil

LİDERİN GLOBAL AJANDASI
• Yeni dönemde Türkiye’nin önde gelen şirketlerinin kaptan köşkünde oturanların ajandasında neler var?
• Liderleri en fazla hangi konular endişelendiriyor?
• Global piyasalardaki dalgalanmalar ajandaları ne kadar daha meşgul edecek?
• Türkiye özelinde liderlerin en fazla gündeminde olan konular neler, hangi sinyalleri nasıl okuyorlar?
 • Ümit Nazlı Boyner / Boyner Holding

  Ümit Nazlı Boyner
  University of Rochester’da Ekonomi eğitimi aldıktan sonra Columbia University’de Finansman Yönetimi ve Yönetici Eğitim Programlarını tamamlamıştır. Chemical Mitsui Bank’te Kredi Pazarlama Yöneticisi, Türkpetrol Holding A.Ş’de Finansman Müdürü, Turcas Petrolcülük A.Ş’de Hazine ve Finansman Müdürü olarak görev yapmıştır. 1996-2002 yılları arasında Boyner Holding’de Finansmandan Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak grup şirketlerinin finansman yönetimlerinin yeniden yapılandırılması, Merkezi Hazine sistemi kurulması projelerinde çalışmıştır. 2002’den beri Boyner Holding A.Ş’de Yönetim Kurulu Üyesi olarak grubun yeni yatırım ve finansman projeleri üzerinde yoğunlaşmaktadır. KAGİDER’in kurucusu, TUSİAD Başkanı, TEGV ve TOHUM VAKFI Mütevelli Heyeti Üyesi, Carnegie Endowment For International Peace Danışma Kurulu Üyesi, ÖSGD Yönetim Kurulu Üyesidir. İngilizce ve Fransızca dillerini bilen Boyner evlidir ve iki oğlu vardır.

  x

   

 • Haluk Dinçer / Sabancı Holding

  Haluk Dinçer, Sabancı Holding Perakende ve Sigorta Grup Başkanı’dır. Dinçer, ayrıca grubun CarrefourSA, TeknoSA, KlikSA, AvivaSA, Aksigorta ve BimSA şirketlerinde Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır.
  Haluk Dinçer kariyerine 1985 yılında ABD’de General Motors Technical Center bünyesinde proje mühendisi olarak başlamıştır. 1995 yılında Sabancı’ya katılan Dinçer, bu tarihten itibaren topluluğun otomotiv, gıda ve perakende şirketlerinde önemli liderlik pozisyonları üstlenmiştir.

  B20 Türkiye Yürütme Kurulu Üyesi olan Haluk Dinçer, aynı zamanda Washington merkezli düşünce kuruluşu Brookings Institute’de Uluslararası Danışma Kurulu Üyeliği yapmaktadır. Dinçer, daha önce TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı ve üç dönem boyunca DEİK/Türk-Amerikan İş Konseyi Başkanı olarak görev yapmıştır. Haluk Dinçer, University of Michigan’dan makine mühendisliği dalında lisans ve işletme dalında yüksek lisans (MBA) derecelerini almıştır. Dinçer, Suzan Sabancı ile evli ve iki çocuk babasıdır.

  x

 • İbrahim Çanakçı / IMF

  1985 yılında Ankara Üniversitesi, Siyasal Bilimler Fakültesi, Ekonomi bölümünden mezun olan Çanakçı, 1991 yılında Michigan Eyalet Üniversitesi Ekonomi bölümünde master yapmıştır. Uluslararası Para Fonu IMF’nin Merkez ve Doğu Avrupa Seçim Bölgesi Murahhas Üyeliğine atanmadan önce, Bankacılık Düzenleme ve Denetim Kurulu’nda Başkan Yardımcılığı ve Devlet Planlama Teşkılatı’nda orta seviyeli bir kariyer yapmış ve ardından yaklaşık 11 yıl boyunca Hazine Müsteşarı olarak görev yapmıştır.

  Hazine Müsteşarlığı görevi boyunca, Dünya Bankası, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, Karadeniz Ticaret ve Kalkınma Bankası, Ekonomik İşbirliği Teşkılatı Ticaret ve Kalkınma Bankası ile Afrika Kalkınma Bankası’nda Türkiye Müdürü ve Türkiye G-20 Finans Müdür Yardımcısı olarak görev yapmıştır. İslam Kalkınma Bankası, İhracat Kredisi ve Yatırımların Sigortası Kuruluşu (ICIEC), Kalkınma İçin İslami Dayanışma Fonu (ISFD) ve Uluslararası İslami Ticaret Finansman Şirketi’nde Yönetim Kurulu üyesidir. Uluslararası çaptaki bu sorumluluklarının yanı sıra, İbrahim Çanakçı’nın Türkiye’deki birçok komite ve kurula üyeliği bulunmaktadır.

  x

 • Begümhan Doğan Faralyalı / Doğan Holding

  1976 İstanbul doğumlu Begümhan Doğan Faralyalı, 1998 yılında London School of Economics’ten Ekonomi ve Felsefe dallarında lisans derecesi ile mezun oldu. New York Arthur Andersen’da danışman olarak çalışmaya başladı. Daha sonra Londra Monitor’da Avrupa’nın önde gelen medya ve teknoloji şirketlerine yönelik yeniden yapılandırma projelerinde danışman olarak görev aldı.

  2004 yılında Stanford Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde yüksek lisans eğitimini tamamlayan Faralyalı, İcra Kurulu Üyesi ve Yabancı Yatırımlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak Doğan Yayın Holding’in uluslararası alanda büyümesinden sorumlu oldu; Doğu Avrupa ile Rusya da dahil olmak üzere Avrupa’daki yatırım fırsatlarına odaklandı.

  Doğan Yayın Holding’in Türkiye dışındaki ilk televizyon yatırımı olan Kanal D Romanya’yı 2007 yılında kurdu; bu kanalın Ringier ile ortaklığını gerçekleştirdi. Kanal D Romanya iki yıl içinde tüm günde üçüncü kanal olmayı başardı.

  Aynı dönemde Londra Borsası’nda işlem gören Trader Media East’in Hürriyet tarafından 2007 yılında 500 milyon dolar karşılığında satın alınması projesinde çalıştı. Bu proje, DYH’nın gerçekleştirdiği hali hazırdaki en büyük uluslararası satınalmadır.

  15 yıl yurt dışında yaşadıktan sonra Türkiye’ye temelli dönüş yapan Faralyalı, 2009 yılında Star TV’nin CEO’luğunu; 2010 yılında Kanal D ve CNN Türk’ü de bünyesinden bulunduran Doğan TV Holding’in başkanlığını üstlendi.

  Begümhan Doğan Faralyalı halihazırda, Kanal D Romanya Yönetim Kurulu Başkanlığı’nın yanı sıra 1 Ocak 2012 itibarı ile Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürütmektedir.

  Faralyalı, evli ve iki çocuk annesidir.

  x

 • Mark Coombs / Ashmore Group

  Mark Coombs 1998 yılında Şirketin tüzel kişiliğine Direktör olarak atanmıştır. O günden bu yana CEO olarak görev yapmaktadır. Avustralya ve Yeni Zelanda’daki Bankacılık Grubu’nda (ANZ) çeşitli pozisyonlarda çalışmış, 1999’un başlarında Ashmore’un ANZ’den satın alımına liderlik yapmıştır. 1993’ten bu yana Kurulunda bulunduğu Yükselen Piyasalara odaklı bir ticari örgüt olan EMTA’nın eş başkanlığını yapmıştır. Mark, Cambridge Üniversitesi Hukuk Bölümünde master yapmıştır.

  x

 • Gökhan Öğüt / Vodafone Türkiye

  Gökhan Öğüt, Kasım 2013 itibariyle, Vodafone Türkiye’nin İcra Kurulu Başkanı olarak atanmıştır.
  Öğüt, bu görevi öncesinde Vodafone Türkiye’de Ekim 2009 – Mayıs 2012 arasında Pazarlamadan Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı ve Haziran 2012 – Ekim 2013 arasında ise Bireysel Müşteriler İş Biriminden Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştır.

  Vodafone Türkiye’ye Danone Grubu’ndan katılan Öğüt, 2008-2009 yılları arasında Nutricia Medikal Beslenme Şirketi’nin Genel Müdürü olarak görev almış, 2001-2008 yılları arasında Danone Grubu bünyesinde Türkiye ve Fransa Genel Merkez ofislerinde çeşitli yerel ve Global Pazarlama Direktörlüğü görevlerini üstlenmiştir.

  Gökhan Öğüt, 2000-2001 yılları arasında internet yatırımları şirketi Ilab Holding’te Pazarlama ve İletişim Direktörü olarak görev yapmıştır. Öğüt, kariyerine 1995 yılında Procter&Gamble’da başlamış, ABD ve Türkiye’de marka yönetimi roller üstlenmiştir.
  Gökhan Öğüt, halen BÜVAK (Boğaziçi Üniversitesi Vakfı) Yönetim Kurulu Üyesidir.

  Öğüt; TÜSİAD (Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği) ve B20 Business Leader Forum üyesi olup, TURYİD (Turizm, Restaurant Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği) Danışma Kurulu’nda yer almaktadır.

  Gökhan Öğüt, Capital Dergisi tarafından 2010 yılında “Yılın Pazarlamacısı” seçilmiştir.
  1993 yılında Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu olan ve yüksek lisans derecesini işletme dalında (MBA) Chicago Illinois Üniversitesi’nden alan Öğüt, evli ve 2 çocuk babasıdır.

  x

 • Hakan Binbaşgil / Akbank

  Hakan Binbaşgil, Akbank’a Ekim 2002’de Değişim Yönetiminden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak katılmıştır. Akbank’ın Türkiye’nin en müşteri odaklı, modern ve yenilikçi finans kuruluşlarından biri olmasını sağlayan “Yeniden Yapılandırılma ve Değişim Programı” çalışmalarını başlatmıştır. Hakan Binbaşgil, Kasım 2003’te Perakende Bankacılıktan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı, Mayıs 2008’de Genel Müdür Vekili ve Ocak 2012’den itibaren ise Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi olmuştur. Binbaşgil, Akbank’a katılmadan önce Accenture’ın Londra ve İstanbul ofislerinde Yönetim Danışmanlığı ve farklı bir özel sektör bankasında Genel Müdür Yardımcılığı yapmıştır. Binbaşgil, ayrıca yurt içi ve yurt dışındaki çeşitli kurumlarda Yönetim Kurulu Üyelikleri’nde de bulunmuştur.

  Akbank Genel Müdürlüğü görevinin yanı sıra Binbaşgil, Ak Portföy Yönetimi A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Finansal Kiralama A.Ş., Akbank AG ve Akbank (Dubai) Limited’in Yönetim Kurulu Başkanlığını da yapmaktadır. Hakan Binbaşgil, Robert Kolej’in ardından Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur. Binbaşgil, aynı zamanda Louisiana State University, Baton Rouge’dan işletme ve finans dallarında yüksek lisans dereceleri almıştır.

  x

10:50 – SILICON VADİSİ’NDE NELER OLUYOR?

 • Kai Georg Diekmann

 • Kai Georg Diekmann / Bild Gazetesi Yayın Yönetmeni

  Kai Diekmann (27 Haziran 1964, Ravensburg, Almanya doğumludur) BILD gazetesinin genel yayın yönetmeni ve BILD grubu yayıncısıdır.

  Bielefeld’de büyüyen Diekmann okulu bitirdikten sonra gönüllü olarak iki yıl Alman ordusunda görev almıştır. İki yıllık gazetecilik eğitimini Axel Springer SE’de tamamlayan Diekman, bu sayede Hamburg, Bonn ve New York’ta bulunmuştur. 1987 yılında, Bonn’da bulunan BILD ve BILD am SONNTAG için meclis muhabiri olmuş ve 1989 yılında baş raportör olarak “Bunte” dergisine geçmiştir. İki yıl sonra Berlin’e taşınarak “B.Z.”de editör yardımcılığı görevini üstlenmiştir. Kısa bir zaman sonra, Hamburg’a taşınarak, 1998 yılında “WELT am SONNTAG” gazetesine genel yayın yönetmeni yardımcısı ve BILD gazetesine siyasal departman şefi olarak atanmıştır.

  Merkezi Amerika’da kısa bir süre dolaştıktan sonra, 1998 yılında kurumsal dünyaya “WELT am SONNTAG” genel yayın yönetmeni olarak atanmıştır. 2001 yılında, şimdiki pozisyonu olan BILD genel yayın yönetmenliği ve BILD am SONNTAG yayıncılığına geçmiştir.

  Diekmann 2008 yılında BILD grubu yayıncılığına atanmıştır ve Kasım 2013’ten bu yana, “B.Z.”nin yayıncısı olarak görev yapmaktadır.

  2012 ve 2013 yıllarında 10 ayını ABD’de bulunan Silikon Vadisi’nde geçirmiş, burada Axel Springer adına dijital projeleri ve iş modellerini araştırmıştır.

  Kai Diekmann, 2004’ten bu yana Hürriyet yönetim kurulunun bağımsız bir üyesidir ve 2011’den bu yana ise Times Newspapers Holdings Limited’in bağımsız yönetim kurulu üyesidir.

  x

   

11:30 – DİJİTAL DÖNEMDE BÜYÜME STRATEJİLERİ

 • Canan Özsoy

 • Cem Boyner

 • Tamer Özmen

 • Jared Cohen

 • Hakan Ateş

 • Özgür Tort

 • İlker Kuruöz

DİJİTAL DÖNEMDE BÜYÜME STRATEJİLERİ
• Dijital dünyada oyunun kuralı nasıl değişti? Hangi aktörler ön plana çıktı?
• Hangi sektörlerin bu alanda yükselme şansı daha yüksek?
• Dijitalde yeni trendler neler olacak? En fazla hangi alanlar etkilenecek?
• Türkiye’de şirketlerin dijitalleşme süreci ne durumda?
 • Canan Özsoy / General Electric

  İstanbul doğumlu olan Canan M. Özsoy, İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden 1985 yılında doktora derecesi ile mezun oldu. Boğaziçi Üniversitesi’nde İş Yönetimi alanında master derecesini aldıktan sonra 1989 yılı sonuna kadar Diş Hekimi olarak görev yaptı. 1989-2004 yılları arasında ilaç sanayisinde farklı alanlarda pazarlama yöneticisi olarak görev aldıktan sonra 2004 yılında Global Pazarlama Liderlik pozisyonu için Paris’e taşındı.

  Mart 2007’de, Avrupa, Asya, Orta Doğu, Afrika ve Çin’den Sorumlu Başkan Yardımcısı – Uluslararası Bölge Pazarlama ünvanıyla GE Healthcare iş alanına dahil olan Özsoy, Mart 2009’da, Healthcare Systems Pazarlama Direktörü olarak atandı ve Global Liderlik ekibine katılmak üzere Milwaukee, Wisconsin’e taşındı. Burada yeni ürünlerin geliştirilmesi, stratejisi ve pazarlanması üzerine çalışan Özsoy, Kasım 2011’de, merkezi Paris’te olan GE Healthcare Mamografi Ürün Grubu Genel Müdürlüğü sorumluluğunu üstlendi.

  Canan Özsoy, Ağustos 2012’de ise Türkiye’de GE’nin büyümesinden sorumlu olarak GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı & Genel Müdür ünvanını aldı. Canan Özsoy, halen TEI ( TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş ) Yönetim Kurulu Başkan Vekili, TAIK ( Türk-Amerikan İş Konseyi ), ABFT ( Amerikan Şirketler Derneği ) ve WCD ( Women Corporate Directors ) Türkiye Yönetim Kurulu üyesidir.
  x

   

 • İlker Kuruöz / Turkcell

  İlker Kuruöz, 2006’da Turkcell’e katıldı. Profesyonel iş hayatına 1994’de ABT’de başlayan Kuruöz, NCR’da Sistem Danışmanı, Garanti Teknoloji’de Bölüm Müdürü ve Accenture’da Kıdemli Müdür olarak çalıştı. Aralık 2013’de Teknoloji Grup’dan sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevine atanmadan önce Bilgi ve İletişim Teknolojileri’nden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. İlker Kuruöz 1992’de Bilkent Üniversitesi Bilgisayar ve Enformatik Mühendisliği bölümünden mezun oldu, yüksek lisans eğitimini de 1994 yılında aynı üniversitede tamamladı. Kuruöz, mevcut görevine ek olarak Turkcell Genel Müdürlüğü görevine vekalet etmektedir.
  x

   

 • Hasan Cem Boyner / Boyner Grup Yönetim Kurulu Başkanı

  Hasan Cem Boyner
  1978 yılında Boğaziçi Üniversitesi İşletme Fakültesi’ni bitirdi. Aynı yıl aile şirketi olan Altınyıldız Holding’de iş hayatına atıldı. 1982-1994 yılları arasında Holding’in Yürütme Kurulu Başkanı olarak görevini sürdürdü. 1989-1990 yılları arasında Türk Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yaptı. 1996’dan bu yana Boyner Holding Murahhas Üyesi olarak görev yapmaktadır. Cem Boyner, 2010 yılında Osman Boyner’in Onursal Başkan olması ile birlikte Boyner Holding Yönetim Kurulu Başkanı olmuştur.

  x

 • Tamer Özmen / Microsoft Genel Müdürü

  Tamer Özmen, 2010 yılının Şubat ayında Microsoft Türkiye Genel Müdürlüğü görevine atandı. Özmen, Microsoft’a geçmeden önce Orange’ın 1.2 milyar dolarlık İnternet Kanallarından Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak Londra’da çalışıyordu.
  Teknoloji kariyerine 90’lı yılların ortalarında Amerika Birleşik Devletleri’nde Priceline’ı kuran ekip içerisinde yer alarak başlayan Tamer Özmen, Priceline’da Satış’tan Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak 1.4 milyar dolarlık bütçeyi yönetti. Daha sonra Priceline’i Avrupa’da kurmak için İngiltere’ye gelen Özmen, Ürünler ve Satış’tan Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak göreve devam etti.

  İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği ve LSU’dan Endüstri Mühendisliği yüksek lisans dereceleri olan Tamer Özmen evli ve üç çocuk babasıdır.

  x

 • Jared Cohen / Google Ideas CEO’su

  Jared Cohen (24 Kasım 1981 doğumlu) Google Ideas Direktörü ve Uluslararası İlişkiler Konseyi’nde Kıdemli Yardımcı olarak görev yapmaktadır. Kendisi daha önce Eyalet Sekreteri’nin Poliçe Planlama Ekibinin bir üyesi olarak görev yapmış, Condoleezza Rice ve ardından Hillary Clinton’a danışmanlık hizmeti sunmuştur. Poliçe Planlama Ekibi üyeliğine Condoleezza Rice tarafından getirilen Jared Cohen, Hillary Clinton döneminde de bu görevi sürdüren birkaç üyeden biri olmuştur. Terörizmle savaş, radikalizmle savaş, Orta Doğu/Güney Asya, İnternet özgürlüğü ve baskının hüküm sürdüğü ülkelerde karşıt grupları desteklemek üzerine çalışmıştır. New York Times gazetesine göre, Richard Boly ve birkaç yabancı hizmet memuru ile birlikte 2010 yılında e-Diplomasi Eyalet Departmanı Ofisi’nde yürütülen, “21’inci yüzyılın devlet yönetimi” adı verilen projeye katılan mimarlardan biridir.

  x

 • Hakan Ateş / Denizbank Genel Müdürü

  1959 doğumlu olan Ateş, Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun oldu. Bankacılık kariyerine 1981 yılında İş Bankası’nda Müfettiş olarak başladı. 1985 – 1994 döneminde, Interbank’ın çeşitli birimlerinde görev aldıktan sonra Elmadağ, Şişli, Bakırköy, İzmir ve Merkez Şubeleri’nde Şube Müdürlüğü yaptı. Interbank’ın Nakit Yönetimi sistemini kurdu ve 1993 yılında Merkezi Operasyon’dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevine atanmıştır.

  1994 Aralık ve 1996 Temmuz döneminde, Bank Ekspres’te Mali İşler ve Operasyon’dan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak çalıştı. Bank of America’nın danışmanlığında bankanın yeniden yapılandırılması projesini yürüttü. Rusya’da GarantiBank Moscow’u kurdu ve 1996 Haziran’ından itibaren bir yıl boyunca Genel Müdür olarak görev yaptı.

  1997 Haziran ayında DenizBank’ta Kurucu Genel Müdür olarak başladığı görevine halen devam etmektedir.
  Aynı zamanda DenizBank iştirakleri; DenizBank Moskova ve DenizBank AG’de Yönetim Kurulu Başkanlığıi görevlerini sürdürmektedir.

  x

 • Özgür Tort / Migros

  1973 yılında doğan Ömer Özgür Tort, lisans eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde tamamladıktan sonra yüksek lisans eğitimi için A.B.D.’ye gitmiştir. 1996’da Missouri Üniversitesi Mühendislik Yönetimi yüksek lisans bölümünü tamamlamıştır. Profesyonel iş hayatına 1996’da Migros Türk T.A.Ş.’de Endüstri Mühendisi olarak başlayan Tort, 1998’de Yurtdışı Yatırımlar Koordinasyon Müdürü, 2001’de ise bu görevine ek olarak CRM Uygulamaları müdürü olmuştur. 2002 – 2006 yıllarında Ramenka’da Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Tort, 2006’da Türkiye’ye dönerek Migros Türk T.A.Ş.’de İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı olarak görevine devam etmiştir. Ağustos 2008’den bu yana Migros’un genel müdürlük görevini yürüten Tort, evli ve bir çocuk babasıdır.

  x

14:00 – İPEK YOLU CANLANIYOR: ÇİN-TÜRK EKONOMİ İLİŞKİLERİNİN YARINI

 • Cahit Paksoy

 • Serra Akçaoğlu

 • Du Fei

 • Joerg Wuttke

 • Liu Xuefeng

 • Ahmet C. Dördüncü

 • Wenchao Shi

İPEK YOLU CANLANIYOR
• İpek Yolu’nu günümüzde taşımak, yeniden ticareti canlandırmak nasıl mümkün?
• Çin ve Türkiye için hangi alanlarda önemli fırsatlar var?
• Çin’de iş yapma ortamı, yatırım iklimi, regülasyonlar, kolaylıklar ve zorluklar…
 • Moderatör: Cahit Paksoy

  Yirmi yılı aşkın süredir yüksek ve en üst seviyede yöneticilik deneyimine sahip olan
  Sayın Cahit Paksoy halihazırda birleşme ve satın alma, yönetim, strateji,
  pazarlama ve organizasyonel danışmanlık üzerine uzmanlaşmaktadır. İstanbul, Türkiye’de bulunan
  İTÜ Gemi Makinaları Mühendisliği bölümünü tamamlayan Sayın Cahit Paksoy,
  İsveç, Malmo’da, WMU’da yönetimi temel alan Master programını
  bitirmiştir. Master’ını tamamladıktan sonra ise İşletme Doktorası
  yapmıştır. Sayın Cahit Paksoy, ABD’de birçok şirkette ve Türkiye’de en büyük şirketler dahil
  birçok firmada üst düzey pozisyonlarda görev almıştır. Avea, Yıldız
  Holding ve Türk Telekom bu firmalardan yalnızca birkaçıdır.
  Paksoy liderlik pozisyonlarında görev almıştır. Cahit Paksoy çok uluslu firmalarda
  sahip olduğu yönetim kurulu üyeliği ve ortaklıklarını sürdürmektedir.
  Cahit Paksoy, TÜSİAD’ın üyesidir.

  x

   

 • Serra Akçaoğlu / Citibank

  Bankacılığa 1986 yılında başlayan Serra Akçaoğlu, 14 yıllık Manufacturer’s Hanover Bank; Chemical Bank ve Koçbank tecrübesinin ardından 2000 yılında Citibank’a Ticari Ürünlerden Sorumlu Bölüm Başkanı olarak katıldı.

  2002 yılında Citibank Ticaret Finansmanı, Nakit Yönetimi ve Menkul Kıymet Saklamadan Sorumlu Bölüm Başkanlığı’na getirildi. Serra Akçaoğlu, 2005 – 2007 arasında merkezi Londra’da bulunan Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Ticari Ürünler Bölge Başkanlığını yürüttü. Serra Akçaoglu bu pozisyonu sırasında 50 ülkedeki ticari finansman ve ticari ürünlerin bölgedeki stratejisi, yeni ürün geliştirilmesi ve konumlanması sorumluluklarını üstlendi.

  Serra Akçaoğlu, 1 Ağustos 2007’de Türkiye’ye dönerek Citibank Ticari Bankacılık Başkanı oldu. 2008 yılında Citibank Türkiye’nin ilk Türk Genel Müdürü olarak atanan Serra Akçaoğlu bu görevinin yanında Citibank A.Ş. Murahhas Yönetim Kurulu Üyeliğini de yürütmektedir.

  Serra Akçaoğlu, Amerikan Şirketler Derneği (AmCham Türkiye/ABFT) Başkanlığı ve Türk-Amerikan İş Konseyi (TAİK) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevlerini yürütmektedir.

  Serra Akçaoğlu Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Bölümü mezunudur.

  x

 • Du Fei / China Road and Bridge Construction

  22 Kasım 1970’te doğan Du Fei, Xi’an Highway College’tan 1992 yılında Kıdemli Mühendis olarak mezun olmuş ve Highway Engineering’te uzmanlaşmıştır. 2002 yılında, Bradford Üniversitesi (İngiltere) İş Yönetimi bölümünde master yapmıştır. Du Fei halihazırda China Road and Bridge Corporation’ın Başkan Yardımcılığı görevini sürdürmektedir ve CRBC’nin deniz aşırı tüm projelerinin üretim operasyonu ve piyasa geliştirmesinden sorumludur.

  Sayın Du Fei, mezun olduktan sonra, Pakistan, Etiyopya, Kenya, Angola ve diğer ülkelerdeki mühendislik projelerinin saha üretimi alanında çalışmıştır. Birbirinden tamamen farklı kültürleri ve sosyal sistemleri bulunan ülkelerdeki 20 yıllık çalışma hayatı boyunca, yabancı hümüketlerin davetiyle ihale projelerini, Dünya Bankası tarafından düzenlenen ve yatrımı yapılan kredi projelerini ve diğer uluslararası kuruluşların projeleri ile Çin’in son yıllarda izlediği “dışarıya açılma” stratejisine dayanılarak yönetilen ve yürütülen büyük ölçekli EPC projelerini düzenlemiş ve uygulamıştır. Du Fei zaman içinde başlangıç projelerinin saha teknisyenliği görevinden yüksek yönetim pozisyonlarına kadar yükselmiş ve China Road and Bride Corporation için farklı bir uluslararası proje yönetim ekibi oluşturmuştur.

  x

 • Joerg Wuttke / European Union Chamber of Commerce in China

  Joerg Wuttke, Pekin’de ikamet etmekte ve 1997 yılından beri BASF Çin’de görev yapmaktadır. Wuttke, BASF’ye katılmadan önce 11 yıl boyunca ABB ile çalışmıştır. Çin ile ilk profesyonel teması 1988 yılında ABB Pekin’e Finans Müdürü olmasıyla gerçekleşmiştir. 2001 – 2004 yılları arasında Çin’de bulunan Alman Ticaret Odası’nın başkanlığını yürütmüştür.

  2007 ve 2010 tarihleri arasında ve Nisan 2014’ten bu yana Çin’de bulunan Avrupa Birliği Ticaret Odası’nın başkanlığını yürütmektedir.

  2008 yılında, Pekin’de bulunan Uluslararası İş Ahlakı Merkezi’nde danışma kurulu üyeliği yapmış ve Almanya’da bulunan Robert Bosch Kurulu’nun Çin danışmanlık konseyinde üyelik yapmıştır.

  2011 tarihinde, OECD’ye tavsiyelerde bulunan, Paris merkezli başlıca iş kurumlarından olan OECD İş ve Sanayii Danışmanlık Komitesi (BIAC), Wuttke’yi BIAC Çin Çalışma Kolu Başkanlığına atamıştır.

  2011 yılında, AB Komisyon Üyesi De Gucht, Çin ile ilgili konularda kendisine rehberlik etmesi için, resmi olmayan, alanında lider, küçük bir Çin uzmanları ağına, Joerg Wuttke’yi aday göstermiştir.

  Wuttke, Temmuz 2013’te, Çin Kimya Kurulu’ndaki Çok Uluslu Şirketleri temsil eden bir grup olan CPCIF Uluslararası İşbirliği Komitesi’ne Başkan Yardımcısı olarak seçilmiştir.

  Kendisi bir Rotaryendir ve Avrupa Bahai İş Kurulu’nun bir üyesidir. Haziran 2013 tarihinde, Royal Asya Topluluğu Çin/Pekin, kendisini danışma grubu üyeliğine aday göstermiştir.

  x

 • Liu Xuefeng / ChinaPower

  Çin’de bulunan Zhejiang Üniversitesi’nde Elektrik Santrali Mekaniği’nde lisans derecesine sahiptir.
  Çin, Zhejiang Üniversitesi EMBA bölümünde master yapmıştır.

  Deneyimi: Jiangsu elektrik ve güç tasarımı Enstitüsü’nde direktör olarak görev yapmaktadır.
  Jiangsu Suyuan Çevre ve Koruma Şirketi, Ltd.’de başkan yardımcısı olarak görev yapmaktadır.
  Sinosteel Tiancheng’in Doğu Çin Şubesi Genel Müdürüdür.
  Chinapower’da başkan yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

  x

 • Ahmet C. Dördüncü / Akkök Holding

  1953 yılında İstanbul’da doğan Ahmet C. Dördüncü, Çukurova Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olmuş, sonrasında, Mannheim ve Hannover Üniversitelerinde lisansüstü çalışmalar yapmıştır. İş hayatına, Almanya’da Claas OHG firmasında başlayan Dördüncü, 1984-1987 yılları arasında Türkiye’de Mercedes Benz A.Ş. firmasında kariyerine devam etmiştir. 1987 yılında Sabancı Grubu’na katılmış ve 1998 yılına kadar Kordsa A.Ş.’de çeşitli görevlerde yer almıştır. 1998 yılında Grubun DUSA firmasında DUSA Güney Amerika ve daha sonra DUSA Kuzey Amerika’da Genel Müdür/Başkan olarak görev yapmıştır. 2004 yılında H.Ö. Sabancı Holding A.Ş. Stratejik Planlama ve İş Geliştirme Grup Başkanlığı görevinin ardından, 2005-2010 yılları arasında H.Ö. Sabancı Holding A.Ş. İcra Kurulu Başkanlığı görevini yürütmüştür.

  3 Eylül 2012 tarihinde Akkök İcra Kurulu Üyesi olarak Akkök Grubu’na katılan Ahmet C. Dördüncü, Ocak 2013’ten itibaren Grubun İcra Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir. Dördüncü, Holding’in halka açık şirketleri Aksa Akrilik Kimya Sanayii A.Ş., Akenerji Elektrik Üretim, AkişGYO’da yönetim kurulu üyeliklerinin yanı sıra diğer Holding şirketlerinde de yönetim kurulu üyelikleri görevlerini yürütmektedir.

  x

 • Wenchao Shi / China Union Pay

  Wenchao Shi, China UnionPay Co. Ltd. şirketinin Başkanıdır. Shi öncesinde, Çin Kamu Bankası’nda (PBC) 22 yıl boyunca çalışmış, Makro ekonomi analizi ve mali piyasa araştırmaları ve yönetimi bölümlerinde görev almıştır. PBC’nin Mali Piyasalar Bölümünde, PBC’nin Liuzhou ve Wuhan’da bulunan şubesindeki İstatistiksel Araştırmalar ofisinde çeşitli pozisyonlarda görev almıştır. 2007 ile 2013 yılları arasında Çin Tahvil Piyasasının en önemli SRO’larından biri olan NAFMII (Ulusal Mali Piyasalar Kurumsal Yatırımcıları İştiraki)’de Kıdemli Müdür ve Genel Sekreter olarak çalışmıştır.

  x

15:20 – Jared Cohen / Google Ideas CEO’su

 • Jared Cohen

 • Jared Cohen / Google Ideas CEO’su

  Jared Cohen (24 Kasım 1981 doğumlu) Google Ideas Direktörü ve Uluslararası İlişkiler Konseyi’nde Kıdemli Yardımcı olarak görev yapmaktadır. Kendisi daha önce Eyalet Sekreteri’nin Poliçe Planlama Ekibinin bir üyesi olarak görev yapmış, Condoleezza Rice ve ardından Hillary Clinton’a danışmanlık hizmeti sunmuştur. Poliçe Planlama Ekibi üyeliğine Condoleezza Rice tarafından getirilen Jared Cohen, Hillary Clinton döneminde de bu görevi sürdüren birkaç üyeden biri olmuştur. Terörizmle savaş, radikalizmle savaş, Orta Doğu/Güney Asya, İnternet özgürlüğü ve baskının hüküm sürdüğü ülkelerde karşıt grupları desteklemek üzerine çalışmıştır. New York Times gazetesine göre, Richard Boly ve birkaç yabancı hizmet memuru ile birlikte 2010 yılında e-Diplomasi Eyalet Departmanı Ofisi’nde yürütülen, “21’inci yüzyılın devlet yönetimi” adı verilen projeye katılan mimarlardan biridir.

  x

   

16:00 – AFRİKA: FIRSAT KITASI

 • Murat Kolbaşı

 • Ömer Cihad Vardan

 • Irene Thomas Boane

 • Vimal Shah

 • Situmbeko Musokotwane

 • Fuat Tosyalı

 • Benjamin Hauwanga

AFRİKA: FIRSAT KITASI
• Afrika’da Türk iş dünyası için ne tür fırsatlar var?
• Afrika’da iş yapmanın püf noktaları neler?
• 2023 hedef doğrultusunda Afrika’dan beklentiler…
 • Moderatör: Murat Kolbaşı / Arzum

  Murat Kolbaşı, 1966 yılında İstanbul’da doğdu.
  1987’de Marmara Üniversitesi İdari İlimler Fakültesi İşletme Bölümü’nü bitirdikten sonra 1988 yılında Arzum Elektrikli Ev Aletleri A.Ş.’de Satış ve İş Geliştirme Müdürü olarak iş yaşamına başladı. 1996 yılında Yönetim Kurulu Başkan yardımcılığı görevine getirildiğinde Arzum markasının ülke çapında büyümesine ve yayılmasına profesyonel katkıda bulundu.

  2008’de Arzum Elektrikli Ev Aletleri A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkanı olarak atandı. Aynı yıl %49 hisse devri ile dünyanın önde gelen İngiliz yatırım firmalarından Ashmore Portföy Yönetimi A.Ş. ile ortaklık kurulmasında önderlik ederek Arzum’un sektöründe dünya çapında tanınan öncü bir firma olması yolunda ilerlemesine katkıda bulundu.

  Murat Kolbaşı 2008 yılından beri Arzum’un Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini sürdürmektedir.
  DEİK (Türk-Çin, Türk-Hong Kong ve Türk-Vietnam) İş Adamları Konsey Üyesi, İTO Meclis Üyesi, TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi, TOBB Genç Girişimciler Üst Kurul Üyesi, Endeavor Etkin Girişimci Destekleme Derneği Danışma Kurulu Üyesi, Zücder (Züccaciyeler Derneği) Yönetim Kurulu Üyesi, FODER (Finansal Okuryazarlık Derneği) Yönetim Kurulu Üyesi, TAİDER (Türk Aile İşletmeleri Derneği) Kurucu Üyesi olan Murat Kolbaşı, Genç Girişimciler Kulübü, Endeavor Türkiye Danışma Kurulu, Fütüristler Derneği ve İMMİB üyesidir.
  İngilizce bilen Murat Kolbaşı, evli ve iki erkek çocuk babasıdır.

  x

   

 • Ömer Cihad Vardan / DEİK Başkanı

  1962 yılında Hendek, Sakarya’da doğan Ömer Cihad Vardan, 1983 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. 1986 yılında Yüksek Lisans çalışmalarını Amerika Ohio State Üniversitesi İmalat Mühendisliği Alanında tamamladı.

  1987 yılı sonlarına kadar Ohio Eyaletinin Başkenti Columbus’ta “Engineering Research Center for Net Shape Manufacturing” adlı Araştırma Merkezinde Araştırma Mühendisi olarak çalıştı. Türkiye’ye döndükten sonra ilk olarak Kale Grup’ta Stinger Füzelerinin bazı parçalarının üretimiyle ilgili CAD/CAM proseslerinin geliştirilmesinden sorumlu İmalat Mühendisi olarak görev aldı. Bilahare UTE Holding bünyesinde McDonald Douglas’ın Unigraphics adlı CAD/CAM yazılımının satışlarını gerçekleştiren Ömer Cihad Vardan, 1991 başında halen ortağı olduğu ve Genel Müdürlüğünü sürdürdüğü Endüstriyel Amaçlı Alan ve Proses Isıtma Sistemleri konusunda faaliyet gösteren ve alanında lider konumda bulunan “Çukurova Isı Sistemleri” adlı aile firmasının kuruluşunda yer aldı.

  2008-2012 yılları arasında MÜSİAD 4. Dönem Genel Başkanı olarak görev yapan Ömer Cihad Vardan, bundan önce de MÜSİAD’da 5 yıl Genel Başkan Yardımcısı ve 4 yıl da Yönetim Kurulu Üyesi olarak toplam 13 yıl hizmet verdi. Ayrıca 2008-2012 yılları arasında İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) Yönetim Kurulu Üyeliği, 2004-2014 İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Yönetim Kurulu Üyeliği ve 2010-2012 yılları arasında da Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu, 2012-2014 yılları arasında DEİK Denetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu.

  Bütün bu çalışmaları ve edindiği tecrübeleri anlattığı, gençlere ışık tutan önerileri de içeren “Cihad ve MÜSİAD” adlı kitabıyla Nisan 2012’de MÜSİAD Başkanlığına veda eden Ömer Cihad Vardan evli ve 2 çocuk babasıdır, İngilizce bilmektedir.

  x

 • Irene Tomas Boane / Mozambik, Maputo Belediye Başkanı Başdanışmanı

  Kendisi halen Maputo Belediye Başkanlığında Uluslararası İlişkiler Teknisyenliği ve danışmanlığı görevini sürdürmektedir.

  2004 – 2014 yılları arasında Pedagoji Üniversitesi olan UP Politeknik Üniversitesi – ISPU ve Mozambik Teknik Üniversitesi’nde Ekonomi Teorisi, Örgütsel Teori ve Çapraz Konular Tarihi bölümünün lisans derslerine girerek hocalık yapmıştır.

  x

 • Vimal Shah/ Shah Group, Kenya

  Vimal Shah 1960 yılında Nyeri Kenya’da doğmuştur. Babası Bhimji Depar Shah (1932 doğumlu) diğer işlerinin yanı sıra Nyeri’de bir petrol istasyonuna sahipti. Babası daha sonraları küçük bir pamuklu giyim fabrikası kurmuş, Vimal ve kardeşi Tarun ise bu pamuk işinden etkilenmişlerdir. Her üç Shah da BIDCO Grubu ortakları arasındadır. Bidco Grubu, bünyesinde üç firma barındırır: merkez ofisi Thika, Kenya’da bulunan Bidco Oil Refineries Limited Şirketi, merkez ofisi Jinja, Uganda’da bulunan Bidco Uganda Limited Şirketi ve merkez ofisi Dar es Salaam’da bulunan Bidco Tanzania Limited Şirketi. Vimal Shah Uluslararası Amerikan Üniversitesi Nairaobi Kampüsü’nde İşletmecilik ve Finans bölümünden mezun olmuştur.

  1985 yılında üç Şah, bir sabun üretim şirketi kurmaya karar verdiler. Kenya bankaları finansman konusunda kendilerini reddedince, aile ve dostlarından yardım istediler. Yerel olarak pamuk üretmek oldukça fazla zaman alıyordu, dolayısıyla yağı Malezya’dan ithal ediyorlardı. Nihayet sabun ürettiklerinde, Kenya’da esnaf henüz sabundan bihaberdi. Kardeşleri sabunları kamyonete yükleyip partiler halinde dükkan sahiplerine teslim ettiler, zira yalnızca sabun satılırsa paraları ödeniyordu.

  Nihayetinde müşteriler ve perakendeciler oluştu. Shah ailesi Thika’da değeri 12.7 milyon dolara varan, finansmanının %60’ı bankalar tarafından %40’i ise aile ve dostlar tarafından sağlanan, en son teknolojiye hakim, modern bir sabun fabrikası kurdular. O günden bu yana, aynı üçlü yağ ve sabun pişirme amaçlı yağ işleme fabrikaları kurdular, ürünleri üretmek için toprak aldılar veya çiftçilerle sözleşmeler yaptılar ve doğu Afrika’nın büyüyen tüketici nüfusuna yüzlerce marka kazandırdılar.

  x

 • Situmbeko Musokotwane / Eski Maliye Bakanı ve işadamı, Zambia

  1975 yılında Zambiya Üniversitesi Ekonomi bölümüne kabul edilen Situmbeko Musokotwane, 1979 yılında onur derecesiyle lisans diplomasını almıştır.

  1979 yılında Tanzanya Zambiya’da bulunan Dar es Salaam Üniversitesi’nde Masterını tamamlamıştır (1980).
  1985 yılında eski Batı Almanya’da bulunan Constance Üniversitesi Ekonomi bölümünde doktora yapan Musokotwane, para ekonomisinde uzmanlaşmıştır.

  Çalışma hayatı ise aşağıdaki gibidir:
  Zambi Üniversitesi’nde lisans ve master öğrencilerinin ekonomi derslerine girmiştir (1985-1991)
  Zambiya Bankası’nda Üst Düzey Yöneticilik yapmıştır (1991-1996)
  Uluslararası Para Fonu (IMF)’ye danışmanlık yapmıştır (1997-2000)
  Zambiya, Maliye Bakanına Ekonomi danışmanlığı yapmıştır (2000-2003)
  Maliye ve Ulusal Planlama Bakanlığı’nda Hazine Müsteşarlığı yapmıştır (2003-2006)
  Maliye ve Ekonomi Bakanlar Kurulu’nda Müsteşar Yardımcılığı yapmıştır (2006-2006)
  Başkan Mwanawasa’ya Ekonomik Danışmanlık yapmıştır (2006-2008)
  Maliye ve Ulusal Planlama Bakanlığı yapmıştır (2008-20011)
  Zambiya, Kalabo, Liuwa Seçim Bölgesinde Meclis Üyesidir (2011 – bugün)

  x

 • Fuat Tosyalı / Tosyalı Holding

  3 kıtada, 12 iştiraki ve 18 tesisle yola devam eden Tosyalı Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, 1961 yılında İskenderun, Hatay’da doğdu. Fuat Tosyalı, 1967’de henüz ilkokuldayken babasının yanında çırak olarak meslek hayatına başladı. 1988’de aile üyeleriyle birlikte Tosyalı Metal A.Ş. şirketini kuran iş adamı, ardından Tosyalı Demir Çelik A.Ş. ve Tosçelik Profil ve Sac End. A.Ş. şirketlerini faaliyete geçirdi.
  Ayrıca Marmara Sınai Ticari Yatırımlar A.Ş.’nin de Yönetim Kurulu Başkanı olan Tosyalı, 2007’de TBMM’nin “Üstün Hizmet Madalyası”yla onurlandırıldı. Dünya Gazetesi’nin düzenlediği “Ekonominin Şeref Kürsüsü”nde 2007’de “Yılın İş Adamı” ödülünü kazanan Tosyalı, 2010’da “Yılın Yatırımcısı” seçildi. Bu başarı hikayesi doğrultusunda Fuat Tosyalı, Amerikan John Hopkins Üniversitesi’nin (JHU) davetlisi olarak “Türkiye Ekonomisi, Politikası ve Çelik Sektörü” konulu konferans verdi.

  Fuat Tosyalı, MÜSİAD’ın 21. Olağan Genel Kurulu’nda, Yönetim Kurulu Üyeliği ve Kurumsal İlişkiler Komisyonu Başkanlığı görevine getirildi. Akdeniz Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, Demir Çelik Sektör Kurulu Başkan Vekilliği, Türkiye İhracatçılar Meclis üyeliği, ENVERDER Yönetim Kurulu Üyeliği ve DEİK Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini de yürüten Tosyalı, Demir Çelik Üreticileri Derneği’nde yüksek istişare kurulu üyesidir.

  x

 • Benjamin Hauwanga / BH Group

  Kısaca B.H. olarak bilinen Benjamin Hauwanga, Namibyalı bir iş adamıdır. Annesi tarafından tek başına büyütülmüştür…
  Hauwanga, çok genç yaşlarda iş dünyasından etkilenmiş, daha küçük bir çocukken, annesi ev hizmetlerinde çalıştığı sıralarda eve katkıda bulunmak amacıyla okul çıkışı yerel yiyecekler satmaya başlamıştır. Tıpkı her iş adamı için olduğu gibi, onun için de para tek ve ana amaçtır: ne zaman biraz para kazansa elindeki bozukluklarla şeker satın almış ve daha fazla para kazanıp elindeki nakit akışını hızlandırmak için okulda o şekerleri satmıştır. Dokuz yaşındayken, başkalarının bahçelerini temizlemeye ve haftalık para kazanmaya başlamıştır. Bu onun için çok önemli bir itici güç haline gelmiş, ancak daha sonra haftada bir gelen paranın okuldaki ürün (şeker) talebini karşılamaya yetmediğini fark etmiştir. Bunun üzerine parayı ay sonunca alacak şekilde ayarlamış; böylece nakit akışı ve ürün stokunu artırmıştır. Nakit akışı arttıkça, işini ilerletmek amacıyla bir bisiklet almış, ancak bu bisikletin parasını ödemek tam üç yılını almıştır. Siyahilerin kasabası olan “Lokasyon”da (The Location), annesinin evinin önündeki karton kutu, onun açtığı ilk mağazadır.

  Hauwanga, ilk yedek parça mağazasını Ongwediva ‘da açmış ve araba parçaları satmaya başlamıştır. Bu iş Windhoek ve Johannesburg’daki tedarikçilerinden başlamış ve tüm dünyaya yayılmıştır. Ülke çapında birçok iş yapmış, komşuları Angola’ya kadar işlerini genişletmiştir. Angola’daki işleri ise emlak geliştirme üzerinedir; Angola’da birçok projeyi imza atmıştır. Benjamin “BH” tüm Namibya’ya hakim BH Şirketler Grubu’na sahiptir ve şirketlerinin şubeleri Kavango, Oshana, Omusati, Khomas ve Ohangwena ‘da bulunmaktadır. Daha sonra bina materyalleri satan B.H. Hardware’s mağazasını açmıştır.

  Hauwanga, bu mağazayı, şirket operasyonlarının lojistik taleplerini iyileştirmek amacıyla satın aldığını söylemektedir. Mağazayı, Güney Afrikalı bir girişimci olan Rami Barnes’ten satın almıştır. Hauwanga, Ongwediva‘da bulunan Bennies Entertainment Park and Lodge’un sahibidir.
  x

17:00 – YARINA HAZIRLIK: DİJİTAL DÖNÜŞÜM, YATIRIM, YENİ FIRSATLAR

 • Tolga Ulutaş

 • İbrahim Çeçen

 • Bünyamin Çelikten

 • Zeki Konukoğlu

 • Pınar Abay

 • Muharrem Yılmaz

 • Nihat Özdemir

YARINA HAZIRLIK: DİJİTAL DÖNÜŞÜM, YATIRIM, YENİ FIRSATLAR
• Türkiye’de ne tür yatırımlar hız kazanmalı?
• Yeni dönemde hangi alanlara, nasıl büyük yatırımlara ihtiyaç var?
• Türkiye hangi alanlarda gecikiyor?
• Türkiye’nin gelecek profili nasıl olacak?
 • Moderatör: Tolga Ulutaş / Accenture

  İstanbul Teknik Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra California State University’de MBA derecesi alan Tolga Ulutaş, iş yaşamına Amerika Birleşik Devletleri’nde tüketici piyasalarında İletişim Çözümleri geliştirerek başladı.

  Ulutaş, Türkiye’nin, Ortadoğu’nun ve Avrupa’nın önde gelen Telekomünikasyon Operatörleri için danışmanlık hizmetleri verdikten ve teknoloji kuruluşlarında çalıştıktan sonra, 2008 yılında Accenture bünyesine katıldı. O tarihten itibaren; kablolu, kablosuz, internet servis sağlayıcıları gibi çok sayıda telekomünikasyon müşterisi için yönetim danışmanlığı ve sistem entegrasyonu alanlarında çözümler üreten dönüşüm programlarında yer aldı. Accenture CMT (Communication, Media and High Technology – İletişim, Medya ve İleri Teknoloji) operasyonlarının Türkiye’deki yönetici ortağı olarak görev yaptı. Halen Accenture Türkiye’nin Genel Müdürü olarak görev yapmaktadır.

  Tolga Ulutaş, iş tecrübesinin yanı sıra “teknoloji kullanımı yoluyla toplumun değişimi” konusuyla özel olarak ilgilenmekte ve bu alanda faaliyet yürüten çok sayıda organizasyona üye olarak katkıda bulunmaktadır. Tolga Ulutaş, evli ve iki kız çocuğu babasıdır.

  x

   

 • İbrahim Çeçen / IC Holding

  1941 yılında Ağrı’da doğan İbrahim Çeçen, ilk, orta ve lise öğrenimini Ağrı’da tamamlandıktan sonra Cumhuriyet Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünden mezun olmuştur.

  Sayın İbrahim Çeçen, inşaat, enerji, turizm, sanayi, hava ve deniz limanı işletmeciliği sektörlerinde faaliyet gösteren şirketlerin bağlı olduğu IC Holding’in kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı’dır.

  İbrahim Çeçen, evli ve dört çocuk babasıdır.

  x

 • Bünyamin Çelikten / Doğa Koleji

  Bünyamin Çelikten 1978’de Kütahya’da doğdu. Marmara Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nü tamamladıktan sonra eğitim yönetimi dalında yüksek lisans yaptı. 2002 yılında yolu Doğa Koleji’yle kesişen Çelikten, Doğa Koleji’nin çeşitli departmanlarında görev aldı. Beykoz Doğa Koleji’ndeki ortaokul yöneticiliğinin ardından, ortaokul eğitim koordinatörlüğü ve kampüs yöneticilikleri yaptı. 2010-2015 yılları arasında Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaparken özellikle finans yönetimi alanında başarılı uygulamalar gerçekleştirdi. Profesyonel kariyerine bugün Doğa Koleji CEO’su görevini devralarak devam eden Bünyamin Çelikten, eğitim yapısını şekillendirmede dikkat çekici bir başarıya sahip. Çelikten, gelişime ve yeniliğe açık vizyonuyla profesyonelliği, marka bilincini ve sürdürebilirliği ön planda tutuyor. Takımını motive eden, sorumluluğu çalışanlarının yeteneklerine göre belirleyici özellikleri ile bilenen Çelikten, evli ve iki çocuk babasıdır.

  x

 • Zeki Konukoğlu / Sanko Holding

  1954 yılında Gaziantep’de doğan Zekeriye Konukoğlu Leeds Üniversitesi (İngiltere) Tekstil Mühendisliği bölümünden 1979 yılında mezun oldu.

  1979 – 1982 yılları arasında genç bir mühendis olarak işe başladı ve Sanko Grup İhracat Bölümü liderlik görevini yürüttü.

  Zekeriye Konukoğlu, 1983 – 1994 yılları arasında Sanko Yönetim Kurulu Üyesi ve Sanko Grup Yatırımları Başkan Yardımcılığı görevlerini yürütmenin yansıra 1989 yılında İsko Dokuma İnegöl Tesislerinin kuruluşu ve işletilmesini üstlendi.

  1994 – 2008 yılları arasında; Sanko Grup Yatırımları Başkanı ve İsko Dokuma İşletmeleri Grup Başkanlığı görevi yanı sıra, Sanko Holding Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

  2005 – 2013 yıları arasında Sanko Yönetim Kurulu Başkan vekilliği ve Enerji Grup Başkanlığı görevini yaptı. 2014 başından itibaren Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanlığını yapmaktadır.
  Zekeriye Konukoğlu evli ve üç çocuk babasıdır.

  x

 • Pınar Abay / ING Bank

  Pınar Abay lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde tamamlamış, Harvard Business School’da MBA derecesini almıştır. Kariyerine McKinsey&Company İstanbul Ofisi’nde bankacılık sektörü danışmanı olarak başlayan Abay, daha sonra şirketin San Francisco ve New York ofislerinde çalışmış ve Yönetici Ortak olmuştur. Pınar Abay ING Bank’a 11 Ekim 2011’de Genel Müdür olarak katılmıştır.

  x

 • Muharrem Yılmaz / Sütaş

  Muharrem Yılmaz 1957’ de, Karacabey Bursa’ da doğdu. Orta öğretimini Galatasaray Lisesi’nde tamamladıktan sonra, 1980 yılında Uludağ Üniversitesi Ekonomi ve İşletme Bilimleri Fakültesi’ nden mezun oldu.
  Yılmaz Bey, bir aile şirketi olan Sütaş’ a üniversite yıllarında katıldı ve çeşitli pozisyonlarda yer aldı. 1989 yılında Sütaş Genel Müdür’ ü ve 2005 yılında İcra Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak atandı.

  Yılmaz Bey, 1999 ve 2002 yılları arasında TÜGİAD (Türkiye Genç İş Adamları Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı olarak, 2011 ve 2013 yılları arasında TURKONFED (Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu) Başkan Yardımcısı olarak, 2011 ve 2013 yılları arasında TKYD (Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı olarak, 2013 ve 2014 yılları arasında TÜSİAD (Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yaptı.
  Yılmaz Bey evli ve 3 çocuk babasıdır.

  x

 • Nihat Özdemir / Limak Holding

  Nihat Bey 1950 yılında Diyarbakır da doğmuştur. Limak İnşaat A.Ş. 1976 yılında kurulmuştur. Türkiye’nin önde gelen resmi ve özel kuruluşlarının Baraj, Sulama Tesisleri, Yollar, Boru Hatları, Arıtma Tesisleri ve Anahtar Teslimi Fabrika işlerini zamanından önce üstün kalite ile tamamlamış ve artan bir yoğunlukla yeni işlerin yapımını üstlenmiştir. Limak çalışanlarını faaliyet alanı olan İnşaat Taahhüdü ile sınırlamış, yetişmiş insan gücünü Enerji ve Turizm sektörlerine de taşımıştır. Nihat Bey halen Limak Yönetim Kurulu Başkanı görevini sürdürmektedir.
  Evli ve 2 çocuk babasıdır.

  x

14 MART 2015, CUMARTESİ

08:30 – PERAKENDEDE DEĞİŞİM ZAMANI

 • Selen Kocabaş

 • Vahap Küçük

 • Hüseyin Özdilek

 • Abdullah Kiğılı

 • Demet Sabancı Çetindoğan

 • Aziz Torun

 • Mehmet T. Nane

PERAKENDEDE DEĞİŞİM ZAMANI
• Perakende de büyüklerin ajandasında neler var?
• Sektörün yeni dönem gerçekleri neler, regülasyonlar ve yeni hedefler…
• Perakendedeki yeni trendler neler olacak?
• Perakende markalarının global hedefleri arttı mı?
 • Selen Kocabaş / Turkcell Kurumsal Pazarlama ve Satış Grubu Genel Müdür Yardımcısı

  Selen Kocabaş Turkcell ailesine 2003 yılında katılmıştır. Kurumsal Pazarlama ve Satış Grubu Genel Müdür Yardımcısı olarak görevini sürdürmektedir. Profesyonel iş hayatına Koç Holding’de management trainee olarak başlayan Kocabaş, Arçelik’te İnsan Kaynakları Uzmanı olarak çalışmış, daha sonra 5 yıl boyunca Marshall’da İnsan Kaynakları Koordinasyon Şefi, ardından 4 yıl DanoneSA’da Su ve Süt şirketlerinin kurulması, yapının oluşturulması ve doğru insan kaynaklarıyla yönetilmesi konularında İnsan Kaynakları Direktörü olarak çalıştı. Selen Kocabaş, İstanbul Üniversitesi İngilizce İktisat bölümü mezunudur. Marmara Üniversitesi’nde İnsan Kaynakları Yönetimi üzerine lisansüstü eğitimini tamamlamıştır.

  x

   

 • Vahap Küçük / LCWaikiki Yönetim Kurulu Başkanı

  1961 Malatya Doğanşehir doğumlu Vahap Küçük; ilk,orta ve lise tahsilini Doğanşehir’de tamamladı. Bir süre Doğanşehir ve Malatya’da ticaretle uğraştı.

  1990 yılında İstanbul’a tamamen yerleşen Vahap Küçük,Tema Tekstil Pazarlama A.Ş.’nin kurucu ortakları arasında yer aldı. Bu süre zarfında Marmara Üniversitesi Stratejik İşletmecilik Yönetimi İhtisas Programını tamamladı.

  Vahap Küçük, Tema Tekstil Pazarlama A.Ş.’de 8 yıl Genel Müdürlük görevini sürdürdü. Bu dönemde, LC Waikiki Türkiye’nin en seçkin ve en yaygın bayi ağına kavuştu ve yaklaşık 750 bayi ile birçok segmentte piyasa lideri haline geldi. Aynı dönemde LC Waikiki markasının dünyadaki tüm lisans hakları Tema Tekstil bünyesine geçti ve tamamen Türk markası haline geldi.

  Vahap Küçük, 1988’den sonra grubun perakende şirketi olan Tema Mağazacılık’ın Genel Müdürlük görevini yürütmeye başladı. 2003 yılına kadar bu görevi üstlendi. 2003 yılından sonra perakende şirketinin Yönetim Kurulu Başkanlığına geçen Vahap Küçük aynı zamanda ortaklarının tamamını Küçük ailesinin oluşturduğu Küçükler Holding’in kuruluşunu gerçekleştirip Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi. Bununla birlikte Vahap Küçük, Taha Holding’de Yönetim Kurulu üyeliğini de sürdürmektedir.

  x

 • Hüseyin Özdilek / Özdilek Holding Yönetim Kurulu Başkanı

  1950 yılında Tokat‘ın Erbaa ilçesinde doğdu.
  1965 yılında taşındığı Bursa’da Akşam Ticaret Lisesi’nde okurken aynı zamanda dayısının havlu mağazasında çalışarak iş hayatına başladı. 1967 yılında baba evini satarak, 14.000 Lira sermaye ile kendi adına ilk havlu mağazasını açtı. 1969 yılında Eskişehir Ticari İlimler Akademisi’nde başladığı yükseköğrenimine 1971 yılında geçiş yaptığı Bursa Ticari İlimler Akademisi’nde devam etti. 1980 yılında mezun oldu.

  1971 yılında, Bursa’da 2 adet havlu dokuma tezgahı ve 1 adet devere kiralayarak havlu ve bornoz üretimine başlayan Özdilek Alışveriş Merkezleri ve Tekstil Sanayi A.Ş. bugün 6500 çalışanı, 10 bin tonluk üretim kapasitesi ile dünyada en büyük havlu üreticilerinin içindedir.

  Havlu ve perakende sektöründe kalitenin ve hizmetin öncüsü Özdilek, 2006 yılında Bursa-İnegöl’de nevresim takımı ve çarşaf üretimi yapan ev tekstili fabrikasını üretime geçirmiştir. Başta Almanya, ABD, İngiltere ve Rusya olmak üzere dünyanın birçok farklı ülkesine ihracat yapmaktadır.

  1983 yılında Bursa Yalova Yolu’nda 400 metrekarelik bir satış mağazası ile perakende sektörüne giren Özdilek, bugün Bursa, İzmir, Kocaeli, Afyonkarahisar, Yalova, Bursa Geçit, Eskişehir. Antalya ve İstanbul olmak üzere 9 Alışveriş Merkezi, 6 Hipermarket, çeşitli illerimizde 38 adet ev tekstili mağazası ve 3 adet departman mağazası ile toplam 56 satış noktasına sahiptir.

  İstanbul Levent’te, Otel, İş Merkezi ve Alışveriş Merkezinden oluşan Özdilek Center projesi 700 milyon dolar yatırım ile Eylül 2014’te hizmete açılmıştır.

  Eğitim alanında yaptırdığı okullarla Türk Milli Eğitimine desteğini devam ettirmektedir. Hüseyin Özdilek, evli ve bir çocuk babasıdır.

  x

 • Abdullah Kiğılı / Kiğılı Holding Yönetim Kurulu Başkanı

  20 Nisan 1943 Malatya doğumlu olan Abdullah Kiğılı, İstanbul Erkek Lisesi’nden mezun oldu.1959 yılında henüz öğrencilik yıllarındayken Sultan hamam da babasına ait kumaş mağazasında çalışmaya başladı.1965 yılında Kiğılı markası ile gömlek ve pantolon üreterek hazır giyim sektörüne adım attı.1969 yılında İstiklal Caddesi’nde Beyoğlu Kiğılı mağazasını açtı. 1973 yılında Beymen Beyoğlu mağazasına ortak oldu.

  1980 yılında Kiğılı konfeksiyon fabrikasını kurdu. Bu tarihten itibaren Almanya ve Hollanda ya erkek takım elbise fason üretimine başlarken, Türkiye’nin kırk beş şehrinde , dört yüzü aşkın bayi ile toptan satış ağını kurdu. 1995 yılından itibaren toptan satışı kaldırdı ve mağazacılığa odaklandı.

  2005 yılında sektörün ilk uygulamalarından olan lojistik merkezini, Gebze Şekerpınar da faaliyete geçirdi. 2006 yılının başında, Kiğılı markasından farklı olarak konumlandırdığı ‘Abdullah Kiğılı’ markasının ilk mağazasını açtı. Türkiye de erkek giyimine yön veren markaların başında gelen Kiğılı nın yurt içinde 215 yurt dışında 17 mağazası bulunuyor. Şirket 2500 kişiye istihdam sağlıyor.

  Abdullah Kiğılı, profesyonel iş hayatının yanı sıra siyaset, spor ve çeşitli sektörel derneklerde aktif görev almıştır. 2009 yılından Eylül 2014’e kadar Fenerbahçe Spor Kulübünde, Fenerium mağazalarından sorumlu Asbaşkanlık ve Mayıs 2012 – Ağustos 2014 tarihleri arasında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanvekili olarak görev yapmıştır.
  Aynı zamanda BMD ( Birleşmiş Markalar Derneği ) Yüksek İstişare Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır.

  x

 • Demet Sabancı Çetindoğan / Demsa Group Yönetim Kurulu Başkanı

  Merhum Hacı Sabancı ve Özcan Sabancı çiftinin kızı olarak 1965 yılında Adana’da doğan Demet Sabancı Çetindoğan, üniversite eğitimini Londra’da Richmond College’da tamamladıktan sonra Sabancı Holding bünyesinde çalışmaya başlamıştır.

  1988 yılında TEKSA A.Ş.’de çeşitli görevlerde bulunmuş, 2003 yılından itibaren BOSSA A.Ş. ve YÜNSA A.Ş. Yönetim Kurullarında görev almıştır.

  Demet Sabancı Çetindoğan’ın girişimci olarak kariyeri ise, 1999’da eşi Cengiz Çetindoğan ile birlikte kurduğu perakende tekstil firması DEMSA A.Ş. ile başlamıştır. Birçok marka ve modacıyı Türk tüketicisi ile buluşturmuş; ardından kendi markası olan “Brandroom”u yaratmıştır. Ünlü İngiliz perakende zinciri Harvey Nichols’ı da bünyesine katan DEMSA, markanın farklı bir tarz yansıtan mağazaları ile büyük başarı sağlamıştır.

  Demet Sabancı Çetindoğan, 2006 yılında kurduğu Mediasa Yayıncılık A.Ş. faaliyetlerine moda kanalı Fashion TV’nin Türkiye yayın haklarını alarak başlamıştır. Yılda dört kez yayınlanan; Fashion TV Magazine’i yayımlayarak, yazılı basın alanında da varlığını göstermiştir. 2007 yılında ise, eğitimde fırsat eşitliğine katkıda bulunma amacıyla ZTV eğitim kanalını kurmuştur.

  2011 yılında Türkiye’nin ilk tatil ve seyahat televizyonunu hayata geçirmiştir. WORLD TRAVEL CHANNEL yerel ve uluslararası turizme büyük katkı sağlamakta olup, birçok yabancı destinasyon ve otel zinciri ile işbirliği yapmaktadır. Buna paralel olarak TATİLSA adında turizm acentası faaliyete geçirmiştir. 2012 yılında Mediasa ile Güney Kore kökenli CJ O Shopping” (CJ) firmasi ile işbirliği anlaşması imzalamış ve MCJ Shopping kanalı yayına başlamıştır.
  Mediasa Yayıncılık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı olan Demet Sabancı Çetindoğan, DEMSA A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekili görevini de devam ettirmektedir. Ayrıca, 2006 yılında kurduğu, kök hücre araştırmaları yapan ONKİM Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı, 2008’de kurulan uluslararası deniz taşımacılığı şirketi Densa Deniz Taşımacılık’ın Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği’ni de üstlenmiştir.

  Demet Sabancı Çetindoğan, evli ve üç çocuk annesidir. TİKAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı ve YÇD Yürütme Kurulu Başkanı’dır. WAAS üyeliği bulunan Sabancı Çetindoğan, Hayata Paylaşım Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Kurucu üyesidir. Demet Sabancı Çetindoğan, Chaîne des Rôtisseurs Association Mondiale de la Gastronomie’de üye, Swiss Red Cross Ball onursal başkanlık ve Venetian Heritage Foundation’da üyelik yapmaktadır. Ayrıca, Türkiye’nin kültürel değerlerini korumak ve dünyaya tanıtma amacını güden Turkey One Association’ın kurucu başkanıdır.

  Demet Sabancı Çetindoğan, sosyal projelerin yanı sıra Türk resminin seçkin eserlerini barındıran bir müze kurmak için yola çıkmıştır. Demsa Müze binasının tasarımı için uluslararası üne sahip mimar Zaha Hadid ile anlaşmaya varılmıştır. Kurucusu olduğu Demsa Group, tarihi Pera Palas Oteli’ni devralmış, otelin işletmesi için Dubai merkezli Jumeirah Group’la anlaşmıştır. Demsa A.Ş. satın aldığı eski Maçka otelini yenilemiş ve Starwood grubunun en üst markası olan St. Regis işletmesi ile 2015 Mart ayında faaliyete geçirmiştir.

  x

 • Aziz Torun / Torunlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı

  1950’de Erzincan – Kemah’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden 1975’te mezun oldu.
  1976-1982 yıllarında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda iş müfettişliği yaptı. 1982’de görevinden ayrılarak iş hayatını özel sektörde sürdürme kararı aldı. Bir süre sonra Torunlar Şirketler Topluluğu kuruldu. Aynı zamanda Torunlar Şirketler Topluluğu’nu oluşturan şirketlerin bir bölümünün yönetim kurulu başkanlığını ve yönetim kurulu üyeliğini yapmaktadır.

  x

 • Mehmet T. Nane / Carrefoursa Genel Müdürü

  Ağustos 2013 tarihinden itibaren CarrefourSA Genel Müdürü olarak görev yapan Mehmet T.Nane 2005-2013 tarihleri arasında Teknosa Genel Müdürlüğü, 2000- 2005 yılları arasında Teknosa Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevinde bulunmuştur.

  Sırasıyla Türkiye Emlak Bankası, Demirbank ve Demir Yatırım’da çeşitli birimlerde görev almış olan Mehmet T. Nane, Sabancı Grubu bünyesinde Planlama, İş Geliştirme Dairesi Başkan Yardımcılığı, Perakendecilik Grubu Direktörlüğü, Sabancı Holding Genel Sekreterliği görevlerinde bulunmuştur. 1990 yılında Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde lisans eğitimini tamamlayan Mehmet T. Nane, 1993 yılında İskoçya Heriot Watt Üniversitesi Uluslararası Bankacılık ve Finans Bölümü’nde tam burslu olarak yüksek lisans yapmış ve 2013 yılında Harvard Businness School Üst Düzey Yönetici Programı’na katılmıştır.

  AMPD Yönetim Kurulu Başkanı ve FAPRA( Asya Pasifik Perakendeciler Federasyonu) Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapan Mehmet T. Nane aynı zamanda TOBB Türkiye Perakendecilik Meclis Başkanıdır.

  x

10:20 – LİDERİN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK AJANDASI

 • Erkan Akdemir

 • Cansen Başaran

 • Bülent Eczacıbaşı

 • Agah Uğur

 • Sani Şener

 • İdil Yiğitbaşı

LİDERİN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK AJANDASI
• Şirketlerin sürdürülebilirlik hedefinde neler var?
• Sürdürülebilirliği bir iş modeli haline getirmek nasıl mümkün?
• Bu konuda Türkiye’den ve dünyadan başarılı şirket örnekleri kimler?
• Sürdürülebilirlik çalışmalarının şirketlere somut getirisi nasıl ölçülüyor?
 • Moderatör: Erkan Akdemir / Avea

  Hacettepe Üniversitesi Elektronik Mühendisliği Bölümü mezunu olan Erkan Akdemir, ABD’deki Colorado Üniversitesi’nde telekom alanında yüksek lisans yapmıştır. Avea’ya katılmadan önce Cisco Systems’in Genel Müdürlüğü görevini yürüten Akdemir, bu görevinden önce Kablo Net’in Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı, daha önce ise Eurasiasat’ın Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürütmüştür. 2002 yılından özelleştirme sonrasına kadar geçen dönemde Türk Telekom’un Yönetim Kurulu Başkanı olarak önemli çalışmalar gerçekleştiren Akdemir, daha önceki dönemde Telekomünikasyon Kurumu Kurul üyesi, DPT Müsteşarı Danışmanı, DPT’de Telekomünikasyon Uzmanı olarak çalışmıştır. Türk Standartları Enstitüsü ve Enka’da çeşitli görevler üstlenen Akdemir, Haziran 2009’dan bu yana Avea CEO’su, 30 Aralık 2014 tarihinden bu yana da TTNET Bireysel İş Birimi Genel Müdürü olarak görev yapmaktadır.

  x

   

 • Cansen Başaran – Symes / TÜSİAD

  İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun olduktan sonra 1981 yılında Türkiye’de faaliyetlerine başlayan Pricewaterhouse’un (PW) kuruluş aşamasında şirkete katılıp 2013 yılının Nisan ayına kadar PwC Kopenhag, Londra ve İstanbul ofislerinde çeşitli kademelerde görev üstlenen Cansen Başaran-Symes, PwC Orta ve Doğu Avrupa Bölgesi ve PwC Eurofirm Yönetim Kurulu üyeliği yaptı.

  Mart 2014 tarihi itibariyle Allianz Sigorta A.Ş. ve Allianz Hayat ve Emeklilik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine atandı.

  Cansen Başaran-Symes Endeavor Etkin Girişimci Destekleme Derneği Yönetim Kurulu Üyesidir.
  World Economic Forum (Dünya Ekonomi Forumu) tarafından 2000 yılında “Global Leaders for Tomorrow” (Geleceğin Global Liderleri) ünvanını alan Cansen Başaran-Symes, 2000 yılında Dünya Gazetesi tarafından “Yılın En Başarılı İş Kadını” ödülüne, 2006 yılında Uluslararası Lions Kulüpleri Birliği’nin “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” etkinlikleri kapsamında çağdaş Türkiye’nin başarılı Türk kadınlarından biri olarak üstün hizmet ödülüne ve 2014 yılında EDU Plus Yönetim Zirvesi onur ödülüne layık görüldü.

  Cansen Başaran-Symes 22 Ocak 2015 tarihi itibariyle TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürmektedir.

  x

 • Bülent Eczacıbaşı / Eczacıbaşı Holding

  İstanbul’da, 1949 yılında doğan Bülent Eczacıbaşı, İstanbul Alman Lisesi’ni bitirdikten sonra yüksek öğrenimini Londra Üniversitesi’nde sürdürdü ve ABD’de Massachusetts Institute of Technology’den kimya mühendisliği dalında master derecesi aldı.
  Çalışma yaşamına 1974 yılında Eczacıbaşı Holding’de başlayan Bülent Eczacıbaşı, Topluluğun çeşitli kuruluşlarında yönetim görevlerinde bulundu. 1991-1993 yıllarında TÜSİAD (Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği) Yönetim Kurulu Başkanlığı, 1997-2001 yıllarında TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanlığı, 1993-1997 yıllarında ise TESEV (Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı) Kurucu Yönetim Kurulu Başkanlığı, 2000-2008 yıllarında İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı.

  Halen Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı olan Bülent Eczacıbaşı, TÜSİAD’ın Onursal Başkanı, İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası’nın Onursal Başkanı, İstanbul Modern Sanat Müzesi’ni bünyesinde bulunduran İstanbul Modern Sanat Vakfı’nın Mütevelli Heyeti Başkanı, İKSV (İstanbul Kültür Sanat Vakfı) Yönetim Kurulu Başkanı’dır. Eczacıbaşı ayrıca, TESEV (Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı) Yüksek Danışma Kurulu’nda yer almaktadır.
  Bülent Eczacıbaşı evli ve iki çocuk sahibidir.

  x

 • Mübin Hakan Bayman / BriSA

  Mübin Hakan Bayman, 1989 yılında 9 Eylül Üniversitesi İktisat Bölümü’nden mezun olmuştur. 1992 yılında National University, CA’den MBA derecesi almıştır. Çalışma hayatına 1993 yılında Henkel Turyağ’da Ürün Müdürü olarak başlayan Bayman, daha sonra sırasıyla 1996-1997 yılları arasında Henkel KgAa Düsseldorf Kategori Müdürü, 1997’de Coca Cola Ürün Müdürü, 1997-2002 yılları arasında Marsa KJS Pazarlama Müdürü ve Pazarlama Direktörü, 2002-2007 yılları arasında Brisa A.Ş.’de Pazarlama ve Satış Genel Müdür Yardımcılığı, 2007-2008 yılları arasında ise Borusan Otomotiv, BMW Genel Müdürlük görevlerini yürütmüştür. 30.04.2009 tarihinden bu yana Brisa A.Ş. Genel Müdürlüğü görevini sürdürmektedir.

  x

 • Agah Uğur / Borusan Holding

  1957 yılında İstanbul ‘da doğdu. İngiliz Erkek Lisesi (High School) ve İngiltere’de Birmingham Üniversitesi Endüstri Mühendisliği’nden mezun oldu.

  Uluslararası denetim ve danışmanlık firması Touche Ross’un (şimdiki adıyla DRT) Birmingham, Londra ve Jersey ofislerinde beş yıl çalıştı. İngiltere’de “Institute of Chartered Accountants” sınavlarını geçerek Chartered Accountant unvanını aldı.

  Daha sonra Türkiye’ye dönerek Arthur Andersen‟de iki yıl görev yaptı.

  1987-1989 yılları arasında 18 ay Emlak Bankası Mali İşler Grup Müdürü olarak çalıştı. 1989 Mayıs ayından beri Borusan Holding’de görev yapmaktadır.

  Öncelikle Grup finansmanından sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevinde bulundu, daha sonra mali planlama, insan kaynakları ve idari koordinasyon konularından da sorumlu oldu.
  1995 yılında Borusan Holding Genel Müdürlüğü görevini üstlendi. Halen Borusan Grubu’nun CEO’sudur.
  Evli ve iki kız çocuk babasıdır.

  Tusiad Sanayi İşleri Çalışma Grubu Başkanı, Doğal Hayatı Koruma Vakfı (DHKV) ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) Yönetim Kurulu Üyesi, DEIK Türk Alman İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi, Harvard University KSG Dekanlık Konseyi ve Bilgi Üniversitesi Danışma Konseyi Üyesi ve Tüsiad-Sabancı Üniversitesi Rekabet Forumu İcra Kurulu Üyesidir. TÜSİAD, KalDer, Türkiye Özel Sektör Gönüllüler Derneği, Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği ve GYİAD‟ın eski yönetim kurulu üyesidir.

  x

 • Sani Şener / TAV

  1997 yılında TAV Havalimanları Yönetim Kurulu Üyesi ve İcra Kurulu Başkanı olarak atandı. 1977 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Şener, 1979 yılında İngiltere’de Sussex Üniversitesi’nde Akışkanlar Mekaniği üzerine yüksek lisans (M.Phil.) yaptı. Türk mühendisliğinin uluslararası düzeyde gelişimine katkılarından dolayı KTÜ Makina Mühendisliği Fakültesi tarafından, mühendislik dalında TAV’daki görev süresi boyunca Proje ve Risk Yönetimi konusunda başarıları nedeniyle de Amerikan Helenik Üniversitesi tarafından işletme dalında onur doktorasına layık görüldü.

  TAV Havalimanları öncesinde birçok ulusal ve uluslararası projede, proje müdürlüğünden genel müdürlüğe kadar çeşitli görevler üstlendi. Massachusetts Institute of Technology’de (MIT) Kompleks Sistemler Yönetimi üzerine eğitim aldı. Uluslararası Havalimanları Konseyi (Airports Council International/ACI) Avrupa Yönetim Kurulu Üyesi de olan Şener, 2012 yılında Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-Fransız İş Konseyi Başkanlığı görevine seçildi.

  x

 • İdil Yiğitbaşı / Yaşar Holding

  1964 doğumlu olan Sn. İdil YİĞİTBAŞI, 1986 yılında Boğaziçi Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olmuştur. 1989 yılında Indiana Üniversitesi’nde işletme yüksek lisansını tamamlamıştır.

  İş hayatına 1986 yılında Tütünbank A.Ş.’ de Murahhas Aza Asistanı olarak başlayan Sn. YİĞİTBAŞI, sırasıyla 1987 yılında Yaşar Holding A.Ş.’de Başkanlık Asistanlığı, 1990-1995 yılları arasında Sistem ve Mali Analiz Koordinatör Yardımcılığı, 1995 yılında Yaşar Gıda Grubu Koordinatörlüğü ve 1997-2001 yılları arasında Yaşar Gıda Grubu Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur.

  1 Şubat 2001 – 31 Ocak 2006 tarihleri arasında Yaşar Gıda Grubu Süt ve Süt Ürünlerinden sorumlu Başkan Yardımcısı, Aralık 2003- Haziran 2009 tarihleri arasında Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak görev yapan Yiğitbaşı, 17 Haziran 2009 tarihinden bu yana Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevini sürdürmektedir.
  Evli ve 2 çocuk sahibi olan Sn. YİĞİTBAŞI, İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

  x

12:00 – BÖLGESEL ÜS/KÜRESEL GÜÇ

 • Engin Aksoy

 • Ahmet Erdem

 • Adnan Nas

 • Tankut Turnaoğlu

 • Hamdi Akın

 • Levent Çakıroğlu

BÖLGESEL GÜÇ GLOBAL YAYILMA PANELİ
• Türkiye bölgesel güç olma hedefinin neresinde?
• Yatırımcı çekme konusunda neler yapmalı?
• Global 100 marka arasına ne zaman bir Türk markası girecek?
• Satın alma yoluyla büyümek isteyen Türk şirketlerinin tecrübeleri, önlerindeki engeller neler?
• Yatırım iklimi bakımından Türkiye’nin dünyadaki konumu nedir?
 • Engin Aksoy / Vodafone Türkiye

  x

 • Tankut Turnaoğlu / P&G Türkiye

  1989 yılında Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olan ve Massachusetts Üniversitesi Uluslararası Pazarlama dalından yüksek lisans derecesi bulunan Tankut Turnaoğlu, kariyerine 1991’de Eczacıbaşı – Procter & Gamble ortaklığında Marka Müdür Yardımcısı olarak başladı. 1995-1998 yılları arasında P&G Türkiye’de Marka Müdürü olarak çalıştı.

  Tankut Turnaoğlu, 1998’de Özbekistan’a Kağıt/Ev Bakımı Marka Müdürü olarak atandı. 2000 yılında Kazakistan’da Ülke Müdürü ve Orta Asya ve Kafkasya bölgelerinden sorumlu Pazarlama Direktörü olarak göreve başladı. 2002 yılında Türkiye’ye dönüp Sağlık ve Kişisel Bakım Kategorisi’nden sorumlu Pazarlama Direktörü oldu.

  Turnaoğlu, 2006’da Orta ve Doğu Avrupa bölgesinden sorumlu Kumaş Bakım Kategorisi Pazarlama Direktörü olarak Brüksel ofiste göreve başladı. 2010’da P&G Singapur’da Kumaş Bakım Kategorisi Asya ve Avustralya Bölgesi Genel Müdürlüğü görevine getirildi. 2013’e kadar Uzakdoğu’da kalan Turnaoğlu, 2013 Mart’tan bu yana P&G Türkiye Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütüyor. Tankut Turnaoğlu evli ve üç çocuğu bulunuyor.

  x

 • Ahmet Erdem / YASED

  Ahmet Erdem Shell Türkiye’ye 1990 yılında katıldı. Türkiye’de Shell perakende iş kolunun başına geçtiği 2003 yılına kadar yurt içi ve yurt dışında farklı görevlerde çalıştı. 2006’da Shell & Turcas ortak girişiminin kurulmasında ve sonrasında işlerin entegrasyonu sırasında önemli bir rol oynadı ve bu rolüne Shell & Turcas ortak girişiminin Perakende Genel Müdürü olarak devam etti. Temmuz 2008’de Shell Kenya’ya Ülke Başkanı ve Satış veOperasyonlar Müdürü olarak atandı. Eylül 2009’da tekrar Türkiye’ye dönen Erdem, Shell Türkiye Ülke Başkanı görevini üstlendi.

  Erdem’in aynı zamanda sektörel ve sivil kuruluşlara da üyeliği bulunmaktadır. Ahmet Erdem, YASED Uluslararası Yatırımcılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı, PETDER Petrol Sanayi Derneği’nin Yönetim Kurulu Üyesi, SKD İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği’nin Yönetim Kurulu üyesidir. Aynı zamanda Türk-Amerikan İşadamları Derneği, İngiliz Ticaret Odası, Türk-İngiliz Sanayi ve Ticaret Odası üyelikleri bulunmaktadır.
  Ahmet Erdem, İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği ve İstanbul Üniversitesi İşletme Mühendisliği bölümlerinden mezundur.

  x

 • Adnan Nas / Global Yatırım Holding

  Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (1972) ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi (1983) mezunudur.

  Kariyerine Maliye Bakanlığı’nda başlamış, Maliye Başmüfettişliğinde bulunmuş olan Adnan Nas Maliye ve Gümrük Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkan Yardımcılığı yapmıştır. PricewaterhouseCoopers’a ortak olarak katılmadan önce ve 1985-1992 yıllarında özel sektörde büyük bir şirketler grubunda (STFA Holding) üst düzey yöneticilik yapmıştır. 1992-2011 yılları arasında PricewaterhouseCoopers Yeminli Mali Müşavirlik firmasının kurucu ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak çalışmış olup Temmuz 2011’den itibaren Global Yatırım Holding A.Ş. ve iştiraklerinde Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır.

  Çok iyi derecede İngilizce ve iyi derecede Fransızca bilen Nas, halen ETSİÇ (Ekonomik ve Ticari Stratejik İşbirliği Çerçevesi )nde kurulan Türkiye-ABD İş Konseyi üyesi, TÜSİAD Global Economic Relations üyesi ve ABD Çalışma Grubu Başkanı, Galatasaray Spor Klübü Üyesi ve Ekim 2014’e kadar Yönetim Kurulu Üyesi/Genel Sekreteri, Finansal Yöneticiler Derneği (Finans Klüp) Başkan Yardımcısı olup, iş hayatı ile ilgili pek çok STK’da da aktif üyedir. Bu meyanda Türk-Amerikan İşadamları Derneği (TABA Amcham) Başkanlığı, Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Başkan Vekilliği ve Maliye Bakanlığı Vergi Konseyi İcra Kurulu üyeliği yapmıştır. Nas, Common Purpose (Ortak İdealler) Derneği’nin de Yönetim Kurulu Başkanıdır.

  Yeminli Mali Müşavir ve Avukat olan Nas yönetim danışmanlığı, mali hukuk ve uygulamalar konusunda gerek kamu sektöründe, gerekse özel sektörde geniş deneyim kazanmıştır. Meslek hayatı boyunca çok sayıda seminer ve konferansta konuşmacı olan Nas’ın basılmış pek çok çalışması ve makalesi vardır. Adnan Nas, Dünya Gazetesi’nde haftalık köşe yazıları yazmaktadır. Ayrıca Target Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı ve aylık olarak çıkarılan Finans ve Ekonomik Yorumlar dergisinin sahibidir.

  x

 • Rami Aslan / Türk Telekom

  Rami Aslan Türk Telekom CEO’su ve İcra Komitesi ve Yönetim Kurulu Üyesi’dir. Türk Telekom Grubu’nun geniş bant iletişim şirketi TTNET ve mobil iletişim şirketi Avea’nın yönetim kurullarında yer alan Aslan, grubun teknoloji şirketleri Argela, Innova ve Sebit, çağrı merkezi AssisTT ve uluslararası kapasite sağlayıcı Türk Telekom International Group’un Yönetim Kurulu Başkanı’dır. 20 yıldan uzun süre Kuzey Amerika, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’da çalışan Aslan, 2005 yılında Oger Grubu’na katılmadan önce, başta telekom ve bilgi teknolojileri alanlarında olmak üzere Citi Group bünyesinde görev yaptı. Oger Grubu’nda görev aldığı sekiz yıl boyunca Aslan, Türk Telekom’un özelleştirilmesini takip eden hisse devir döneminde aktif rol aldı ve daha sonra Oger Telecom CEO’su olarak atandı. Güney Afrika’nın üçüncü mobil operatörü Cell C ve Türk Telekom da dahil olmak üzere grubun iştiraklerinin yönetim kurullarında yer aldı. Aslan, Kanada McGill Üniversitesi Bilgi Yönetim Sistemleri Bölümü’nde lisans eğitiminin ardından, İşletme dalında yüksek lisans (MBA) eğitimini tamamladı.

  x

 • Hamdi Akın / Akfen Holding

  x

 • Levent Çakıroğlu / Arçelik

  Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü’nde lisans eğitimini tamamlamış, University of Illinois’den yüksek lisans derecesini almıştır. İş yaşamına 1988’de Maliye Bakanlığı’nda Hesap Uzmanı olarak başlamıştır. 1997-1998 yılları arasında Bilkent Üniversitesi’nde yarı zamanlı Öğretim Görevlisi ve Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştır. Koç Holding’e 1998 yılında Mali Grup Koordinatörü olarak katılmış, 2002-2007 yılları arasında Koçtaş Genel Müdürlüğü, 2007-2008 yıllarında Migros Genel Müdürlüğü yapmıştır. 2008 yılında Arçelik Genel Müdürü olarak atanmıştır. Bu görevine ek olarak, Nisan 2010 tarihinden itibaren Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı görevini de eşzamanlı olarak yürütmüştür.

  Levent Çakıroğlu, 17 Şubat 2015 tarihi itibariyle, Koç Holding A.Ş. CEO Vekili olarak atanmıştır. 31 Mart 2015 tarihindeki Koç Holding A.Ş. Ortaklar Olağan Genel Kurulundan sonra, Koç Holding A.Ş. CEO’luk görevine asaleten atanacaktır.

  x

 • Hüseyin Aydın / Ziraat Bankası

  Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Ekonomi Fakültesi’nden 1981 yılında mezun oldu. Meslek hayatına Bankamızda Müfettiş Yardımcısı olarak başlayan Aydın, 27.03.2003 tarihine kadar Bankamızın çeşitli birimlerde yöneticilik görevlerinde bulundu. Daha sonra yürüttüğü Halk Bankası Yönetim Kurulu Murahhas Üyeliği, Pamukbank Yönetim Kurulu Üyeliği ve Ziraat Bankası Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevlerinin ardından, 31.05.2005-14.07.2011 tarihleri arasında Halk Bankası’nda Genel Müdür olarak görev yaptı. 15.07.2011 tarihi itibarıyla Bankamız Genel Müdürü olarak göreve başlayan Aydın, ayrıca Türkiye Bankalar Birliği Başkanlığı görevini de yürütmektedir.

  x

14:20 – GİRİŞİM: MİLYAR DOLARLIK ŞİRKET

 • Burak Aydın

 • Ali Sabancı

 • Josep Mambwe

 • Matthias Kues

 • Jose Marin

 • Ümit Leblebici

 • Emre Kurttepeli

MİLYAR DOLARLIK ŞİRKET
• Yeni milyar dolarlık girişimler nereden çıkacak?
• Gelişmekte olan ülkelerde milyar dolarlık şirket oluşturmak daha mı zor?
• Yeni dönemde milyar dolara ulaşmada hangi sektörlerin işi daha kolay?
• Gelecek dünyasında çığır açacak, ölçek kazanacak son yenilikler neler olacak?
 • Moderatör: Burak Aydın / Intel Türkiye

  1975 yılında Ankara’da doğan Burak Aydın yüksek öğrenimini 1997 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde tamamladı. 1999 yılında İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı’nı tamamlayan Aydın, çalışma hayatına 1997 yılında ODTÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Network Asistanı olarak başladı. 2001 yılında Accenture Almanya ve Avusturya Ofisleri’nde çeşitli projelerde danışman olarak çalıştı. 2004 yılında Türkiye’ye dönerek Siemens Business Services bünyesinde Stratejik Planlama Danışmanlığı ve Müdürlüğü görevini yürüttü. Gerek yurtiçi gerekse yurtdışı pazarlarda önemli deneyimler kazanan Aydın, 2006 yılında Eğitimden ve Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelere Yönelik Programlardan Sorumlu İş Geliştirme Müdürü olarak Intel Türkiye ailesine katıldı. 2009 yılında, İş Geliştirme Grup Müdürlüğü’ne atandı. Türkiye’de yenilikçi projelerin hayata geçirilmesi için kamu, STK ve özel sektör işbirlikleri ile önemli çalışmalara imza atan Burak Aydın, Türkiye sorumluluklarının yanı sıra Ortadoğu ve Afrika Bölgesi’ni kapsayan strateji ve iş planlarının hazırlanmasında da etkin rol oynadı. Temmuz 2011’de Intel Türkiye Genel Müdürlüğü görevine getirilen Burak Aydın, halen bu görevini sürdürüyor.

  x

   

 • Ali Sabancı / Pegasus Havayolları

  1969 senesinde Adana’da doğan Ali Sabancı, ABD Tuft’s Üniversitesinde Politika ve Ekonomi üzerine eğitimini tamamladı ve 1993 yılına kadar Morgan Stanley & Co. Inc.’da görev yaptı. Ali Sabancı, 1995 senesinde Columbia Business School’da Uluslararası Finans üzerine MBA eğitimini tamamlayarak Türkiye’ye geri döndü. Akbank’ta çeşitli görevlerde bulundu. 1997 yılından itibaren Sabancı Holding Projeler Daire Başkanlığı görevini yürüten Ali Sabancı 2001 yılında da Strateji ve İş Geliştirme Grup Başkanlığı görevini üstlendi. Pegasus Havayolları’nın Yönetim Kurulu Başkanı olan Ali Sabancı, 2005 yılından beri Esas’ın havacılık yatırımlarını yönetmektedir.

  x

 • Josep Mambwe / Ruvix Ltd.

  Josep Mambwe, İlgiltere’de bulunan ve dünyaca tanınan Cambridge Üniversitesi’ndeki son yılında ödül kazanmış bir girişimci öğrencidir.

  Zambiya’da doğmuş, Botswana’da büyümüş ve ardından ailesiyle beraber 2005 yılında İngiltere’ye taşınmıştır. Daha sonra okuduğu lisede bir yandan en yüksek akademik notları alırken, bir yandan 3 yıl boyunca küçük bir web tasarım stüdyosu işletmiştir. Bu stüdyoda görece düşük bir ücret karşılığında bireylere ve küçük şirketlere online ortamda üst seviyeli bir mevcudiyet kazanmaları için yardımcı olmuştur.

  2011 yılında Cambridge Üniversitesi Mühendislik bölümüne kabul edilmiş, burada girişimci topluluklarla ciddi anlamda iletişime geçmiştir. Çalışmaları boyunca yaptığı girişimlerden dolayı hem yerel hem de ulusal bazda 6 girişimcilik ödülü kazanmıştır.

  2013 yılında, kendi kendine kod yazmayı öğrenmiş ve ardından kendi yazılım şirketi Ruvix’i kurmuştur. Ruvix, 130’u aşkın ülkede 500.000’den fazla kez indirilmiş bir dizi uygulama sunmaktadır. 2014’ün başlarında, Business Insider’da üniversitesinin en inanılmaz derecede etkileyici öğrencileri arasında gösterilmiştir.

  x

 • Matthias Kues / Nord Holding

  Ekonomi okuyan ve zamanında Berlin Senatörleri ekonomik ilişkileri üzerine Elmar Pieroth’ta çalışan Matthias Kues, Kuzey Almanya kamu kuruluşu NDR’nin Televizyon bölümünde serbest gazeteci olarak çalışmıştır. Matthias Kues, 1989 yılında, öncelikle Norddeutsche Landesbank (NORD/LB)’de çalışarak mali işler konusunda profesyonel anlamda bilgi sahibi olmuştur. Şimdi ise özel özkaynak şirketlerinde 20 yılı aşkın deneyime sahiptir. 2000 yılından bu yana NORD Holding Yönetim Kurulu’nun sözcülüğünü yapmaktadır. Matthias Kues, Mayıs 2011’den bu yana Alman Özel Özkaynak ve Risk Sermayesi Kurumu (BVK) Yönetim Kurulu’na başkanlık yapmaktadır. Aynı zamanda, gönüllü olarak, ikinci ligteki futbol takımı SV Meppen’in danışmanlık kuruluna başkanlık yapmaktadır.

  x

 • Jose Marin / IG Expansion

  Jose Marin, kariyerine Boston Danışmanlık Grubu’nda danışman olarak başlamıştır.1999 yılında kurulan DeRemate.com’un (eBay’in Latin Amerika versiyonu) kurucu ortağıdır. Firma 75 milyon dolar gelir elde ederek, Terra’ya kısmen satılmış ve ardından Nasdaq’ta halka açılan Mercado Libre ile birleşmiştir.Jose Marin, IG Expansion’ın kurucu ortağıdır. IG, ABD’de ve Yükselen Piyasalarda her sene 1 ila 2 şirket kurmaktadır. Viajanet (Brezilya Expedia’sı) ve Beepi (arabalar üzerine, müşteri odaklı bir pazar, ortağı Fabrice ile birlikte) en yakın tarihli başarılarından bazılarıdır. Jose Marin aynı zamanda Serendipity Investments’ın da kurucusudur; bu şirket Marin’in parasını dünya çapında 160 küsur şirket kurulumuna yatırarak üst seviye geri dönüşler kazanmıştır.Jose Marin Makina ve Elektrik Mühendisidir ve Stanford Üniversitesi, Uluslararası Kalkınma üzerine Ekonomi Bilimleri bölümünde MBA ve MA yapmıştır.

  x

 • Ümit Leblebici / TEB

  Ümit Leblebici 1988 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun oldu; 1994 yılında İstanbul Üniversitesi’nde Finans Ana Bilim Dalı’nda yüksek lisans yaptı. 1991-1997 tarihleri arasında çeşitli finans kuruluşlarında görev alan Leblebici, 1999 yılında Hazine Grubu Direktörü olarak Türk Ekonomi Bankası’na (TEB) katıldı. 2002 yılında TEB Aktif Pasif Yönetimi ve Hazine Grubu Genel Müdür Yardımcısı olan Leblebici, Şubat 2013’te TEB Genel Müdür Vekili olarak göreve başladı. Eylül 2013’ten bu yana TEB Genel Müdürü olarak görev yapan Leblebici, aynı zamanda Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu Başkan Vekili’dir.

  x

 • Emre Kurttepeli / Mynet Group

  Emre Kurttepeli, 26 milyon kullanıcı ile en büyük Türk internet platformu olan Mynet Grubu’nun kurucusu ve başkanıdır.
  Columbia Universitesi/NY mezunu olup, aynı zamanda çoğunlukla kendi kategorisinde lider olan e-ticaret’ten dikey sosyal network sitelerine, mobil ve oyun şirketlerine kadar 30’dan fazla internet ve teknoloji şirketinin kurucusu veya yatırımcısıdır. Aynı zamanda Türk İnternet firmalarına yatırım yapan 212 VC yatırım fonunun kurucu ortağıdır.

  Emre Kurttepeli, şu anda Türkiye’nin en önemli melek yatırımcı ağı olan Galata İş Melekleri (GBA) Başkanlığını yapmakta olup, Endeavor, TUBİSAD Yönetim Kurulu ve TOBB Girişim Sermayesi Meclisi ile TOBB Girişimciler Üst Kurulu üyesidir. Columbia Universitesi Istanbul Global Center kurucularından olmasının yanında, Global Relations Forum, YPO ve Ashoka üyesidir.

  x

15:30 – AVRUPA EKONOMİSİNİN YARINI

 • Jean Claude Trichet

 • Jean Claude Trichet / Avrupa Merkez Bankası Eski Başkanı

  Lyon Trichet’te doğan Jean Claude Trichet, École des Mines de Nancy’de eğitim görmüş ve buradan 1964 yılında mezun olmuştur. Daha sonra eğitimine Institut d’études politiques de Paris’te (daha çok Sciences Po olarak bilinir) devam etmiş ve buradan 1966 yılında mezun olarak, siyasal bilimler ve devlet idaresi alanında uzman iki Fransız yüksek eğitim enstitüsü olan École nationale d’administration (ENA)’da 1969-71 yılları arasında eğitim görmüştür.

  Trichet 1987 yılında Group of Thirty’nin etkileyici Washington Mali Danışmanlık Kurulu’na üye olmuştur. Daha sonra 1993 tarihinde, Banque de France’a yönetici olarak atanmıştır. 1 Kasım 2003 tarihinde Wim Duisenberg’in yerine geçerek, Avrupa Merkez Bankasının başkanı olmuştur.

  26 Ocak 2012 tarihinde, Avrupa Havacılık Savunma ve Uzay Şirketi Yönetim Kurulu, JC Trichet’in Kurul adaylığını onaylamıştır (31 Mayıs 2012’de Hissedarlar Genel Kurulunda resmen tasdiklenecek şekilde); Trichet burada Fransız hissedarların çıkarlarını gözeten bir yapı olan Sogeade’yi (Lagardère Grubu’ndan Dominique d’Hinnin ile birlikte) temsil edecektir.

  Nisan 2012 tarihinde Trichet üç yıl süreyle Bruegel’e yeni başkan olarak atanmıştır. Bruegel’in üyeleri tarafından atanan, başlıca görevleri beyin takımının stratejisi hakkında kararlar almak olan 11 Üyeli Yönetim Kurulu’na başkanlık edecektir.

  Mario Monti 2012 yılında Trilateral Komisyonu’nun Avrupa şubesinde başkanlığı Trichet’e devretmiştir. Trichet, Bilderberg Grubu Yürütme Kurulu üyesidir.

  x

   

16:10 – Mehmet Şimşek / T.C. Maliye Bakanı

 • Mehmet Şimşek

 • Mehmet Şimşek / T.C. Maliye Bakanı

  Maliye Bakanı Mehmet Şimşek 1967 yılında Batman ili Gercüş ilçesinin Arıca (Kefre) köyünde dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Batman Merkez’de, liseyi ise Gercüş’de tamamladı. 1988 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümü’nden dönem ikincisi olarak mezun oldu.

  Aynı fakültede yaklaşık bir yıl araştırma görevlisi olarak çalıştıktan sonra, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açılan sınavı kazanarak resmi burslu statüde dil eğitimi ve yüksek lisans öğrenimi görmek üzere İngiltere’ye gitti. Şimşek, 1993 yılında Exeter Üniversitesi’nde finans ve ekonomi dalında yüksek lisans derecesini almaya hak kazandıktan sonra Türkiye’ye döndü. Ankara’da üç ay süre ile Etibank’ta çalıştı.

  Ardından Amerika Birleşik Devletleri’nin Ankara Büyükelçiliği’nde yaklaşık dört yıl kıdemli ekonomist olarak çalıştı. 1997’de New York’a yerleşti ve uluslararası yatırım bankası UBS’in hisse senedi analiz kısmında araştırmacı olarak görev yaptı. 1998 yılında İstanbul’a dönerek Deutsche – Bender Menkul Değerler’de iki yıl çalışan Şimşek, dünyanın önde gelen yatırım bankalarından birisi olan Merrill Lynch’e geçti ve İngiltere’ye yerleşti.

  Sayın Şimşek Maliye Bakanlığı görevinin yanı sıra 2007 yılından itibaren Yüksek Planlama Kurulu, Özelleştirme Yüksek Kurulu, Savunma Sanayi Yüksek Koordinasyon Kurulu, Ekonomi Koordinasyon Kurulu, Para-Kredi ve Koordinasyon Kurulu, Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu üyeliği görevlerini de yürütmektedir. Sayın Bakan ayrıca, 2007-2009 yılları arasında IMF & Dünya Bankası Türkiye Guvernörlüğü ve 2008-2011 yılları arasında İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Koordinasyon Kurulu Üyeliği görevlerini yürütmüştür. “Emerging Markets” Dergisi tarafından 2013 yılında ” Yükselen Avrupa’da Yılın Maliye Bakanı” seçilen Sayın Şimşek, aynı yıl “Foreign Policy” Dergisi tarafından dünyanın en etkili 500 kişisinden biri olarak gösterilmiştir.
  Bakan Şimşek evli olup çok iyi derecede İngilizce bilmektedir.

  x